Jdi na obsah Jdi na menu
 

25. 1. 2021

porcelanova-cesta2.jpg

Porcelánová cesta je mezinárodním projektem. Foto: Porzellanstrasse e.V.

Mezi Steigerwaldem a českým Krušnohořím, co burským regionem a Horno falckým lesem prochází 800 kilometrů dlouhá stezka ze severního Bavorska až do severozápadních Čech. Z historických pramenů víme, že založení Porzellanstrasse předcházelo první setkání v Hofu, kde se sešli významní zástupci ze zemských okresů Wunsiedel a Hof za účelem založení, pokřtění spolku Porzellanstrasse. V roce 2003 se podařilo spolku vyznačit stezku na bavorské straně. Od té doby se Porzellanstrasse rozšiřuje a dává o sobě vědět zejména hnědým turistickým značením u silnic a na významných stavbách.

Do spolku Porzellanstrasse se zapojilo velmi mnoho měst, obcí a zemských okresů a své zázemí ve spolku našly také hotely a restaurace. Velmi důležitou část spolku tvoří zástupci výrobců porcelánu v regionu, jako jsou například BHS Tabletop, Rosenthal, Seltmann ve Weidenu a Erbendorf nebo Göbel Porzellan v Ödentalu, ale také menší porcelánové manufaktury, jako je firma Lindner v Küpsu, Marlene Kretschmer a Dominik Voigt v Selbu, Barbara Flügel s jejími extravagantními výrobky a nemůže zapomenout na Dibbern, jako jediného výrobce Bone china porcelánu v Německu. Je důležité ukázat lidem, že skvělý porcelán jde ruku v ruce s řemeslnou zručností a vkusným designem a že se jedná o důležitý faktor hospodářství našeho regionu.

„Porcelán má historii a vypráví příběhy, již 200 let patří porcelán k regionu a region žije z příběhů porcelánových tvůrců,“ říká o porcelánu předseda Porzellanstrasse André Zaus.

Logickou konsekvencí v rámci evropského prostoru po roce 2010 bylo, že se Porzellanstrasse stala projektem mezinárodním a ze Schirdingu pokračovala dále do Čech, přes Loket, Novou Roli, lázně Karlovy Vary až do Ostrova nad Ohří, kde v roce 1873 Josef Pfeiffer a Ludwig Löwenstein založili v bývalém Schlackenwerthu porcelánku, která dodávala v té době porcelán na prostřené vídeňské císařské stoly. Významnými členy spolku Porzellanstrasse jsou na české straně také přední porcelánoví výrobci z Čech, těmi jsou největší výrobce porcelánu v Čechách Thun 1794, Rudolf Kämpf z Louček a G-Benedikt hotelový porcelán.

porcelanova-cesta1.jpg

Vývěsním štítem Porzellanstrasse je porcelánová královna, která na četných festivalech a společenských akcích porcelán zastupuje a zároveň prezentuje turismus v regionu.

V roce 2020 byla porcelánovou královnou zvolena Nicole I ze Schönwaldu. S ohledem na současnou corona-pandemii měla Nikola v roce 2020 jen málo možností, kde se mohla představit, z toho důvodu bylo vedením Porzellanstrasse rozhodnuto, že mu bude ctí, aby Porzellanstrasse i nadále reprezentovala. „Těším se, že budu i v roce 2021 Porzellanstrasse dále reprezentovat a jsem hrdá, že mohu být tváří tak významné historické a turistické stezky,“ říká porcelánová královna Nicola I.

Dvacet pět let Porzellanstrasse nabízí předsednictvu a členům možnosti na řadu aktivit, atrakcí. Tak se v létě poprvé uskuteční den bavorsko-českého porcelánu, na kterém se budou napříč Porzellanstrasse prezentovat výrobci, muzea, města a obce. V rámci Porcelánového dne bude veřejně volena z uchazeček porcelánová královna a do své funkce následně uvedena na Festivalu Porzellina v Selbu.

Zahajovací den se uskuteční v Selbu hlavním městě porcelánu. Od roku 2022 bude Den porcelánu střídavě na místech členské obce Porzellanstrasse a bude ukázkou návštěvníkům a hostům a obyvatelům regionu, že porcelán z regionu na naše stoly doma a do místních restaurací neodmyslytelně patří. S tím souvisí i posílení cestovního ruchu v regionu, Porzellanstrasse oslovuje potencionální hosty a návštěvníky, ale také porcelán hledající, kupující na různých trzích, výstavách.

Průvodce podnikovým prodejem, který každoročně vychází v nákladu 40 000 kusů, se těší narůstající oblibě. Toho mohou cíleně využít podnikové prodejny ve vztahu ke svým koncovým zákazníkům. Pro členy je účast na průvodci podnikovým prodejem mimo jiné zdarma. Porzellanstrasse (Cesta porcelánu) se těší na četné aktivity u příležitosti 25. výročí spolku a uspořádá v pozdním létě ještě slavnostní zasedání za účelem ocenění všech členů a mecenášů za jejich letitou přízeň.