Jdi na obsah Jdi na menu
 

10. 2. 2022

pohled-na-loket2.jpg

Hrad a kostel sv. Václava v Lokti.

Město Loket je nádherné historické město. Nad opravenými domy se tyčí středověký hrad a právem jde o jedno z nejkrásnějších míst celého kraje. Chybí mu však zvuk. Zvuk zvonů.

Stovky let patřil zvuk zvonů k běžnému obrazu města a kulturní krajiny ve střední Evropě. Zvony ohlašovaly nejen denní dobu, ale provázely člověka na jeho cestě životem prakticky na každém kroku. Pro města, obce a farní společenství bylo odlití zvonu velkou a radostnou událostí, stejně jako bylo zlomovou a traumatickou součástí společenské paměti i snímání zvonů během válek. Pro dnešního člověka je velmi náročné představit si, jak významná byla úloha zvonů ve společnosti. Každé město bylo pyšné na své zvony a jejich hlas naplňoval obyvatele hrdostí.

„Loket o své zvony přišel hned dvakrát. Nejprve za první světové války, kdy byly z kostela svatého Václava sejmuty zvony pro válečné potřeby rakouské monarchie. Ve 20. letech 20. století se zvony podařilo obnovit. Během jednoho roku tehdy obyvatelé Lokte dali dohromady prostředky na odlití čtyř nových zvonů. Bohužel, v roce 1942 byly i tyto zvony odvezeny a zničeny,“ říká předsedkyně spolku Loketské zvony Jitka Hlavsová.

Spolek Loketské zvony z. s. od roku 2018 pořádá sbírku na nové zvony v kostele sv. Václava v Lokti. V roce 2019 se již podařilo zrenovovat původní nejmenší zvon sv. Florián (130.000,- Kč), který ve zvonici zůstal. Prošel kompletní opravou a je opatřen elektropohonem.

V letošním roce bylo rozhodnuto, že odlití tří nových zvonů bude svěřeno zvonařské dílně zvonařky Leticie Vránové-Dytrychové z Brodku u Přerova. Paní zvonařka navrhla tři nové zvony, které nahradí ty chybějící. Největší zvon bude mít 500 kg, střední 320 kg a nejmenší 220 kg. Zvony svou celkovou hmotností odpovídají původním, které v kostele visely do roku 1917, respektive do roku 1942. Laděné budou zvony do tónů A1, C2 a D2.

„V tuto chvíli máme vybráno bezmála čtyři sta tisíc korun a rádi bychom proto objednali první nový zvon – ponese jméno patronky českých zemí svaté Anežky. Ten pak bude čekat v kostele na své další „bratry“, protože zavěšeny do věže budou všechny zvony až společně. Zda to bude za dva roky, nebo za deset let, to samozřejmě bude záviset na tom, jak bude sbírka úspěšná i v dalších letech,“ doplnila Jitka Hlavsová.

V roce 2022 bude zadána výroba nového středního zvonu v tónu C2, cca 320 kg, průměr 800 mm. Prozatím půjde jen zvon, bez technického vybavení a elektropohonu. Náklady na zvon byly vyčísleny na více než čtyři sta tisíc korun. Pokud vše půjde dobře, mohl by být zvon odlit během března a v dubnu tohoto roku, pravděpodobně na Velikonoce, by byl slavnostně představen obyvatelům Lokte.

JAK BUDE ZVON SVATÁ ANEŽKA VYPADAT?

Reliéfy na protilehlých stranách pláště zvonu:

Svatá Anežka + nápis St. Agnes de Bohemia

Znak řádu Křižovníků s červenou hvězdou

Nápis na věnci zvonu (pás při spodním okraji těla zvonu):

VOX VRBI CVBITO MEA PROMAT GAVDIA PACIS
(Ať můj hlas městu Lokti přináší radost a mír. A navíc je to v latinském hexametru.)

Nápis na čepci (pás při horním okraji těla zvonu):

ST AGNES DE BOHEMIA ORA PRO NOBIS

(Svatá Anežko Česká pros za nás!)

Nápis na plášti zvonu = jména donátorů zvonu:

Jitka a Jaroslav Hlavsovi
Jiří Kaul
Jiří Křeček
Josef Brychta
David Moravec
Jiří Koryťák
Ladislav Helsner
Petr a Vladislava Klášterkovi
rodina Radošova
Alžběta Pinterová
Tomáš Nalevajko
Ing. Pavel Činčera
rodina Lieblova
rodina Majkusova
Ivana Lojínová
Ing. Jan Gerner
rodina Malinova
**
SKF Lubrication Systems
Vladimír Suchan – Agentura Vlny
Okrašlovací spolek Loket
Rytířský řád Křížovníků s červenou hvězdou
Město Loket