Jdi na obsah Jdi na menu
 

 reitmaier1.jpg

 Hlavní trofej vybojoval úřadující český vicemistr Filip Reitmeier z 1. KLK Praha. Foto 2x: Archiv TJ ESKA Cheb

CHODOV - Historicky první lukostřelecký závod hostilo město Chodov. Na tamním fotbalovém hřišti se utkali sportovci z České republiky a Bavorska o Pohár starostů měst Chodov a Waldsassen. Z vítězství hlavní trofeje se nakonec radoval úřadující český vicemistr Filip Reitmeier. Závod spolu s oběma městy uspořádaly kluby TJ ESKA Cheb a SG 1519 Waldsassen.

Na střeleckou linii se postavily necelé tři desítky střelců a největším nepřítelem jim společně byl především vítr. Ten se nad perfektně střiženým trávníkem objevoval v nečekaných poryvech a foukal zcela jinak na střelecké linii a jiným směrem u terčů. I tak se ale nakonec diváci z řad obyvatel města i návštěvníků Waldassenského kulturního a sportovního dne v Chodově mohli těšit z vyrovnaného výkonu. Zatímco při střelbě na 50 metrů byly znát určité rozdíly ve zkušenostech střelců, na 30 metrů už se bojovalo doslova o každý bod.

Nejúspěšnějším ze všech klubů nakonec byla v divizi reflexní luk TJ ESKA Cheb, když v mužské třídě obsadili všechny tři příčky její střelci. První skončil s nástřelem 595 bodů Pavel Smažík před týmovými kolegy Michalem Prosbou a Vítem Vejražkou. Pomyslné zlato do Chebu přivezla i Marcela Ambrožová, když s nástřelem 520 bodů za sebou nechala soupeřky Soňu Lukešovou a Báru Němcovou, obě z karlovarské Slávie.

 luk1.jpg

Poměrně jednoznačný byl i výsledek v nejobsazenější divizi kladkový luk. V ní se do oboje pustilo rovných 11 střelců a nechyběla zde zvučná jména z absolutní republikové špičky. Nakonec se na první příčce suverénně umístil úřadující český vicemistr Filip Reitmeier z 1. KLK Praha před teplickým paralympionikem Leošem Bartošem a dalším z pražských střelců Leošem Bartošem. Na pořádající kluby tak zbylo až čtvrté místo v podání Vladislava Podrackého a páté které získal Christian Koch. Reitmeier si zároveň za nejvyšší nástřel odváží i putovní pohár starostů měst Chodov a Waldsassen.
Tak trochu raritou závodu se stala účast německého Michaela Mickische, který přijel do Chodova střílet s dlouhým lukem. Tedy se zbraní známou z filmů o středověkých britských lučištnících. I když s touto zbraní se běžně nestřílí na 50 metrovou trať, zhostil se svého úkolu na výbornou a nakonec i bez přípravy bodoval.

Pohár starostů měst Chodov a Waldsassen se tak nakonec stal zajímavým závodem který by mohl v budoucnosti přispět k obnově tohoto olympijského sportu v Karlovarském kraji. V něm dnes působí pouhé dva lukostřelecké kluby a to v Chebu a v v Karlových Varech, který však má svoji střelnici v nedalekém Nejdku. Aktuálně nejlepším střelcem v regionu je Martin Hámor, který skončil letos 4. na halovém mistrovství Evropy a 52. na světovém poháru v Turecku. V příštím roce by pak kraj měl, historicky vůbec poprvé, hostit Mistrovství České republiky v terčové lukostřelbě. Půjde navíc o jeho jubilejní 80. ročník.