Jdi na obsah Jdi na menu
 

obraz1.jpg

Vybalování zrestaurovaných obrazů. Foto: Martin Polák

CHODOV - První čtyři zrestaurované obrazy ze vzácného souboru 14 pláten křížové cesty jsou zpátky v kostele svatého Vavřince v Chodově. V dílnách akademických malířů strávily přibližně čtvrt roku.

„Jako celek je chodovská křížová cesta velmi cenným souborem a unikátním příkladem práce regionálních malířů 18. a 19. století. Je mimo jiné vzácná svými rozměry a svým stářím, jedná se o jednu z nejstarších křížových cest v našem regionu,“ uvedl městský historik Miloš Bělohlávek.

Chodovská radnice nyní usiluje o záchranu zbývajících deseti obrazů. Zatímco restauraci prvních čtyř pláten hradila ze svého rozpočtu, na další shání dotační peníze. Pomoci jí v tom může skutečnost, že ministerstvo kultury prohlásilo v loňském roce chodovskou křížovou cestu za kulturní památku. Náklady na opravu jednoho plátna se pohybují mezi 100 tisíci až 120 tisíci korunami.

Stávající menší křížová cesta, která na zdech kostela visela dosud, skončí zřejmě v jiném svatostánku. „Zmíněné dílo totiž nemá významnou hodnotu a asi ho někomu věnujeme,“ poznamenal Miloš Bělohlávek.