Jdi na obsah Jdi na menu
 

kronika1.jpg

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže o nejlepší kroniku kraje. Foto: KÚKK

CHODOV - V Galerii u Vavřince v Chodově se dnes konal tradiční seminář kronikářů, v jehož úvodu byly vyhlášeny výsledky soutěže „O nejlepší kroniku Karlovarského kraje“ za rok 2015. Vítěznou se stala kronika města Cheb, z druhého místa se pak radovali v Chodově a třetí příčku obsadila kronika obce Andělská Hora. Ceny autorům předala náměstkyně hejtmanky Karlovarského kraje Daniela Seifertová.

„Naší snahou je ocenit a podpořit náročnou práci městských a obecních kronikářů a upozornit veřejnost na význam kronik. Jsou to v podstatě jediné psané dokumenty, které chronologicky pojednávají o významných událostech v daném místě a napomáhají se orientovat v jeho mnohdy složité historii. Všem kronikářům bych proto chtěla ještě jednou moc poděkovat za jejich záslužnou činnost, které si skutečně velmi vážím,“ uvedla náměstkyně hejtmanky Karlovarského kraje Daniela Seifertová.

Do letošního ročníku soutěže bylo přihlášeno celkem 9 kronik z regionu. Odborná porota, v níž zasedli ředitelé příspěvkových organizací z oblasti kultury a členové Komise Rady Karlovarského kraje pro kulturu a památkovou péči, posuzovala nejenom přehlednost kronik, ale také jejich výtvarné pojetí či vedení doprovodné dokumentace. První místo v soutěži suverénně obsadila kronika města Cheb, jejímž dlouholetým autorem je Jindřich Josef Turek. Členy odborné poroty zaujala svou mimořádnou přehledností a výjimečným uměleckým zpracováním. Z druhého místa se radovala autorka kroniky Chodova Jitka Hloušková a třetí místo připadlo Simoně Valvodové, jež vede kroniku v obci Andělská Hora.

Seminář, který se letos konal již podvanácté, poté pokračoval odbornými prezentacemi. Jiří Bartoň, autor publikace „Kronikáři obcí na prahu roku 2018“, pohovořil o praxi kronikářů, Pavel Dohnal představil svůj pohled na kroniky z pozice archiváře a historika a Iva Votroubková přednesla informace z regionálního pracoviště péče o lidovou kulturu.