Jdi na obsah Jdi na menu
 

  jun-vystava-2.jpg

 Jiří Jun stojí i jednoho ze 38 obrazů, které vystavuje v chodovské Galerii u Vavřince. Tento se jmenuje Chameleoni.

CHODOV - Šlápoty s otiskem kresby. Takto výstižně nazval chodovský výtvarník Jiří Jun výstavu svých kreseb, která je od středy 17. září k vidění v Galerii u Vavřince. Jak sám říká, jedná se o symbolické pojmenování jeho cesty životem a tvorbou. „Už je to čtyřicet pět let, co jsem se přistěhoval do Chodova. Tady spokojeně žiji, kráčím a kreslím,“ prohlásil s úsměvem Jun.

„Chtěl bych vám povědět o určitém hendikepu výtvarníka. Víte, myšlenka vytváří prostor, v němž se pohybuje. A vy jako výtvarník se ji snažíte přijmout a dát ji na plochu, která vás svým způsobem svazuje. Myšlenku musíte v určitém okamžiku zastavit a snažit se o to, aby vám něco sdělovala. Pak je na divákovi, který ji od výtvarníka přijme, aby si ji znovu dokázal pustit do prostoru a nechal ji tam dál pohybovat a byl součástí toho dění. Umění je vlastně triptych. Je to výtvarník, dílo a divák. Jedno bez druhého a bez třetího by jen těžko mohlo existovat,“ pověděl při slavnostní vernisáži Jiří Jun.

  jun-vystava-1.jpg

 Jiřího Juna přijel do Chodova pozdravit herec Marek Eben.

Na jeho výtvarné tvorbě je skutečně znát, že mu ani v důchodovém věku neschází proud inspirace, nápady ani polibek múzy. Junovo perokresby k divákovi promlouvají a zároveň ho vtahují do světa, kde mu nabízejí volný prostor pro další tok myšlenek a vybízejí k celkovému zklidnění a zastavení. „Ačkoli se s výtvarníkem nalézáme ve stejné době, ve stejném čase a dokonce snad i na stejném místě, oslovují nás stejné události, jejichž jsme aktéry nebo svědky, dostávají se nám stejné informace, tak jsme nyní na této výstavě konfrontováni jiným výkladem tohoto společného světa. Výkladem pomocí kresby, výkladem skrze světlo, stín, temnotu, tonální přechody. A z těchto nehmotných substancí se pak vyjevují před námi tvary, náznaky figur, předmětů, rodí se prostor,“ popsala Junovo umělecký styl Božena Vachudová z karlovarské galerie umění. Základem všeho obyčejný tah perem, tah tuší. Jemným dotekem hrotu vzniká vlasově tenká linie, ale teprve z postupného vrstvení tuše a shlukování na ploše papíru povstávají před divákem neobyčejné a mnohovrstevnaté roviny obsahu.

  jun-vystava-3.jpg

 Jiří Jun se vítá se starostou Chodova Josefem Horou.

Ten kdo hledá únik z uspěchané doby a rychlého životního tempa, měl by přijít nasát novou energii do chodovské galerie. Otevřeno je každé úterý a čtvrtek od 14 do 17 hodin, a v neděli od 13 do 17 hodin. Setkání s černobílými kresbami tu bude možné až do 3. listopadu. Poté výstava poputuje do partnerského města Oelsnitz/Erzgebirge v sousedním Německu.

Na slavnostní vernisáž v Chodově dorazila celá řada pozvaných hostů. Mezi nimi byl například starosta města Josef Hora, ředitel Galerie umění Karlovy Vary Jan Samec nebo herec Marek Eben.

Během své umělecké činnosti získal Jiří Jun řadu ocenění a vystavoval ve dvanácti zemích. Například v Polsku, Francii, Itálii, Maďarsku, Norsku, Německu či USA. Letos v červenci mezinárodní porota rozhodla, že Junova tušová perokresba s názvem ´Nyní je potom´ bude zařazena na výstavu 9. mezinárodní bienále kresby Plzeň 2014. Porota shlédla celkem 1669 prací od 461 autorů ze 44 zemí. Pro výstavu Bienále bylo nakonec vybráno 153 kreseb od 129 autorů ze 32 zemí. „Výběr byl velice náročný vzhledem k vysoké kvalitě prací a omezené kapacitě výstavních síní,“ uvedla výkonná ředitelka Bienále kresby Plzeň Mgr. Gabriela Darebná. Zahajovací vernisáž se uskuteční 8. října v obřadní síni Radnice města Plzně. Následně tu bude výstava k vidění do 16. listopadu 2014.

Reportáž z vernisáže: TV Chodov