Jdi na obsah Jdi na menu
 

krizovacesta1.jpg

Historik Miloš Bělohlávek (na snímku) u pláten křížové cesty. Foto: Martin Polák

CHODOV – Další kulturní památkou se může chlubit město Chodov. Na seznam se totiž dostaly chodovské obrazy, které ztvárňují utrpení Ježíše Krista při jeho poslední cestě na Golgotu, kde byl ukřižován. Křížová cesta namalovaná pro chodovský kostel svatého Vavřince sestává ze čtrnácti rozměrných pláten (výška dva metry a šířka metr a půl) a původně ji vytvořil neznámý, pravděpodobně regionální amatérský umělec v roce 1789.

„V polovině 19. století byla některá plátna nahrazena novějšími, jejichž zhotovení se ujali významní regionální malíři, mezi jinými třeba majitel chodovské porcelánky Johann Hüttner nebo hornoslavkovský rodák a pozdější uznávaný pražský portrétista Anton Hölperl,“ upřesnil chodovský historik Miloš Bělohlávek. „Jako celek je chodovská křížová cesta velmi cenným souborem a unikátním příkladem práce regionálních malířů 18. a 19. století. Je mimo jiné vzácná svými rozměry a svým stářím, jedná se o jednu z nejstarších křížových cest v našem regionu,“ doplnil historik.

Obrazy jsou nyní uložené na veřejnosti nepřístupném místě a radnice má v plánu je nechat postupně restaurovat. Náklady na opravu jednoho plátna a rámu se pohybují kolem 100 000 korun.

Křížovou cestu prohlásilo za kulturní památku ministerstvo kultury počátkem prosince. Městu se tak otevírají možnosti na získání dotačních peněz, které by pomohly obrazy zachránit. Kromě křížové cesty patří na seznam chodovských kulturních památek mimo jiné také mariánský sloup či gongy z původního stroje věžních hodin kostela sv. Vavřince.