Jdi na obsah Jdi na menu
 

sraml1-m.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Starostenský šraml má v repertoáru lidové písničky.

CHODOV – Nevšedním hudebním tělesem se může chlubit město Chodov. Na masopustních zábavách tu pokaždé hraje takzvaný starostenský šraml. Lidé si při něm prozpěvují známé lidové písničky a kdo má chuť, dá si taneček, nebo jen tak podupává do rytmu. Tuto veselou kapelu tvoří sedm muzikantů. Dva starostové – harmonikáři a dalších pět spřátelených hudebníků. Směsice je to opravdu pestrá – hrají na saxofony, klarinet, trubku, bicí a také na zmíněné heligonky.

Muzicírování s harmonikou v ruce je pro starostu Chodova Josefa Horu srdeční záležitostí. „Já jsem absolventem několika soukromých učitelů přímo z Chodova. Na housle, trubku a heligonku jsem se pak v podstatě naučil sám. Jako amatér. Přímo o této heligonce mohu říci, že jsem ji dostal od tchána k promoci,“ prozradil. Stejným nadšencem je i starosta z nedalekého Vintířova Jiří Ošecký. „Už v padesátých letech jsem chodil do Sokolova do hudební školy. Na tahací harmoniku jsem se učil hrát asi šest let. Kromě masopustu hrávám pro zábavu v rodině nebo při nějakých příležitostných akcích.

Harmoniku na kterou momentálně držím mám přibližně jedenáct let. Další dvě, které vlastním, pocházejí ještě z dob mého mládí,“ řekl s úsměvem Ošecký. „Když někdo požádá, tak mu třeba zahrajeme na narozeninách,“ podotkl vesele Hora.