Jdi na obsah Jdi na menu
 

 voda1.jpg

 Bílá voda u Chodova láká nejen plavce a výletníky, ale také rybáře.

CHODOV – Kam vyrážejí Chodovští, když si chtějí protáhnout své tělo a užít si sluníčka? Jedním z oblíbených a vyhledávaných míst je bezesporu Bílá voda severovýchodně nad městem. Jedná se o lokalitu s umělou vodní plochou, která během roku láká nejen plavce, ale také rybáře, cyklisty a výletníky bažící po klidném rozjímání při procházce kolem nádrže. Kdo se sem vydá, nemůže přehlédnout Smolnickou výsypku, kde pilně pracuje obří důlní zakladač. Hornická scenérie však neruší. Spíše budí zvědavost a vybízí člověka ke sledování, co se právě na výsypce děje. 

stroj.jpgNa Bílou vodu vede silnice, takže je sem možné pohodlně dojet autem a zaparkovat na prostorném parkovišti. To byste se ale ochudili o pěkný výšlap. Cesta není dlouhá, ani náročná - z centra města je to asi 1,6 kilometru, je však nutné vyšlápnout velký kopec. A to může někoho odradit. Určitě ale vycházka na úpatí Smolnické výsypky stojí za to. Od hotelu Nautilus v Poděbradově ulici je to k Bílé vodě přibližně 1 kilometr, tedy zhruba 15 až 20 minut chůze. Záleží na kondici.  

Když vodní nádrž ve volné přírodě spatříte, dostanete chuť ji obejít kolem dokola. Do nohou tak dostanete dalších 1,5 kilometru. Cestou můžete posilovat na cvičebních strojích, které jsou umístěné podél stezky. Pro sportovce, kteří si sem pravidelně vyrážejí zaběhat, je to zajímavé zpestření jejich tréninku.  

Přírodní koupaliště s písčitou pláží vzniklo v rámci rekultivace území postiženého těžbou hnědého uhlí. Pamětníci dobře vědí, že se zde v minulosti rozprostírala obec Smolnice, která však musela ustoupit důlní činnosti.

voda2.jpg

 Přemýšlíte, kam se vydat na kole? Šlápněte do pedálů a hurá na Bílou vodu.

Dalším tipem pro pohodovou vycházku je Stará Chodovská. Do této přilehlé městské části vede stezka pro pěší spojená s cyklostezkou. Rodiče s dětmi se tak nemusí obávat, že by je cestou ohrozilo auto. Trasa začíná u basketbalového hřiště v ulici U koupaliště, asi 300 metrů od parkoviště u Penny Marketu. Ani tato stezka není dlouhá, do sousední Staré Chodovské je to asi kilometr. A právě nenáročnost cesty a rovný terén je lákadlem pro seniory, pejskaře nebo maminky s dětmi. Asfaltový chodník je také vhodný pro bruslaře, kteří se tu mohou prohánět, avšak musejí předpokládat, že zde potkají hodně chodců. 

 stezka1.jpg

 Stezku do Staré Chodovské rádi využívají senioři pro kondiční chůzi.

Podél stezky teče Chodovský potok a za hradbou stromů prokukuje vodní nádrž. K ní vede kovová lávka. Pokud chcete, můžete se tam zajít podívat. Pak ale zpět na cestu, abyste zdárně dorazili do Staré Chodovské. Na konci pěší trasy restauraci Joky, o 100 metrů dále pak penzion a restauraci U Sotonů. 
Odtud - směrem vlevo po hlavní silnici, je to přibližně 600 metrů k fotbalovému hřišti a modernímu multifunkčnímu hřišti s umělým povrchem. To je však oplocené a zamčené. Pokud máte chuť si tady zahrát třeba basketbal nebo tenis, kontaktujte předem správce.

 stezka3.jpg

 Asfaltový povrch stezky je vhodný také pro jízdu na in-line bruslích. 

 

Náhledy fotografií ze složky Bílá voda