Jdi na obsah Jdi na menu
 

podpis.jpg

Starostové podepsali smlouvu v sobotu 17. Ledna. Foto 2x: Jan Polák

CHODOV - Spolupráce Chodova a německého Waldsassenu už dostala oficiální podobu. Starostové obou měst, Patrik Pizinger a Bernd Sommer, podepsali v sobotu 17. ledna 2015  v Chodově na radnici partnerskou smlouvu.

Vazby na nového partnera sahají až do středověku, kdy byl Chodov v držení známého waldsassenského kláštera. Odtamtud také pochází listiny, kde byl Chodov poprvé zmíněn. Novodobější spolupráce se pak váže k období po druhé světové válce. „Když odcházelo z Chodova německy mluvící obyvatelstvo, byl to právě Waldsassen, který se ho ujal. V roce 1956 se pak stal patronátním městem těchto obyvatel,“ připomněl historii Patrik Pizinger.

Právě partnerství měst podle starosty Pizingera pomůže bývalým Chodovákům udržet kontakt se současným Chodovem. Moderní část spolupráce se pak bude odvíjet mezi místními spolky, školami a hasiči. „Obě města za sebou už mají řadu společných projektů, například projekt Hrnek bez hranic či úspěšnou spolupráci tamního muzea s chodovským domem dětí a mládeže. Velmi slibně se rozvíjí také spolupráce hasičských sborů,“ uvedl Patrik Pizinger s tím, že po podpisu smlouvy bude spolupráce ještě intenzivnější. „Na jaro chystáme výpravu do Waldsassenu, kde strávíme celý den poznáváním města,“ poznamenal starosta.

Jeho kolega Bernd Sommer doplnil, že lidé by měli v myšlenkách odbourat hranice, které kdysi obě země rozdělovaly.  „Partnerství mezi Chodovem a Waldsassenem je další ukázkou česko-německého, potažmo česko-bavorského přátelství. Podobné partnerské smlouvy jsou základními kameny pro mír v Evropě,“ poznamenal waldsassenský starosta.

zvon1.jpg

Waldsassenský starosta si z Chodova odvezl porcelánový zvon.

Waldsassen je druhé město v Německu, s nímž má Chodov uzavřenou partnerskou smlouvu. Už deset let úzce spolupracuje také s městem Oelsnitz/Erzgebirge.