Jdi na obsah Jdi na menu
 

zakladac1.jpg

Důlní zakladač na Smolnické výsypce vrství hlušinu z lomu Jiří.

CHODOV – Kdo projíždí kolem Chodova, může si v dáli všimnout důlního zakladače, který se tyčí na Smolnické výsypce u přírodního koupaliště Bílá voda. Pro někoho může být pohled nehezký, pro jiného zajímavý, nebo dokonce inspirativní. Není tak překvapením, že již před řadou let vznikl nápad, nechat přestavět zakladač na rozhlednu. Zmíněný je například ve studii proveditelnosti, která se věnuje využití Smolnické výsypky. Dále je zpracovaná i předběžná studie proveditelnosti.
Zakladač je stále funkční, sype skrývku, kterou k němu vozí vlaky z aktivního lomu Jiří. Stroj by zde měl pracovat do roku 2016. Jestli se někdy změní na rozhlednu, je otázkou. Propozice by k tomu měl. Je však potřeba zvážit náklady, které by se v případě realizace projektu vyšplhaly do milionů. Investice je vypočítaná na 16,6 milionu korun. Tato suma však nezahrnuje pořízení samotného zakladače. Roční náklady na provoz se pak mají pohybovat okolo 315 tisíc korun. A na to město Chodov v rozpočtu peníze nemá.
Podle zastánců záměru by se z rozhledny turisté mohli kochat širokým výhledem do aktivního dolového území a dalších krajinných partií Sokolovska i Karlovarska. Za dobré viditelnosti by pak bylo možné přehlédnout plochu větší než 650 kilometrů čtverečních od Doupovských hor přes Slavkovský les směrem k Chebu.
Technické parametry: Celková výška zakladače je 28,90 metru, na délku má 83,34 metru a váží 1 188 tun.

 

Náhledy fotografií ze složky Bílá voda