Jdi na obsah Jdi na menu
 

tolar1.jpgJÁCHYMOV - Jáchymovský šlikovský tolar patřící mezi nejvýznamnější české mince ražené v 16. století je první ze šesti replik historických platidel, které v rámci své unikátní kolekce Hold historickým mincovnám letos uvádína trh Česká mincovna. Slavnostní křest tolaru se uskuteční 17. března v jáchymovském muzeu na Karlovarsku.

V rámci nové kolekce České mincovny vychází letos celkem šest replik tolarů, které budou postupně představeny v Jáchymově, Kutné Hoře, Praze, Opavě, Olomouci a Kroměříži. Každá je vytvořena výhradně podle originálního historického platidla a vyražena z jedné trojské unce ryzího stříbra. „Touto kolekcí vzdáváme hold odkazu starých mincmistrů kutnohorských, pražských, jáchymovských a dalších. Jako jediná tuzemská mincovna oprávněná razit mince emitované Českou národní bankou svou činností navazujeme na jejich práci a cítíme se tím být zavázáni,“ vysvětlil člen představenstva a ředitel České mincovny Radek Šulta.

Jáchymov coby významné evropské naleziště stříbra zažíval v první polovině 16. století období velkého růstu a prosperity. Jáchymovský tolar se v českých zemích začal razit již v roce 1516. Replika České mincovny představuje z hlediska vývojového nejmladší a po výtvarné stránce nejzdařilejší typ. V této podobě byl ražen v letech 1526 až 1528.

Patronaci nad jednotlivými replikami převzaly vybrané instituce. Pro Jáchymovský tolar je to Muzeum Karlovy Vary, které spravuje Královskou mincovnu Jáchymov, respektive muzeum umístěné v její historické budově. Tam také bude 17. března v 15 hodin tolar pokřtěn při příležitosti prvního z cyklu setkání s Českou mincovnou. Na něm budou přednášet historici profesor Petr Vorel, který převzal odbornou garanci nad celým projektem, a RNDr. Michal Urban. Replika, která bude nabízena včetně brožurky s odbornými texty popisujícími ekonomický a historický kontext jejího vzniku, stojí 1 570 korun a bude jí možné na místě zakoupit.

„Křest repliky jáchymovského tolaru je skvělou příležitostí k tomu, abychom si v úžasných prostorách Královské mincovny, kde nyní sídlí naše muzeum, připomněli, jak významné horní město Jáchymov v 16. století bylo,“ konstatovala ředitelka Muzea Karlovy Vary Lenka Zubačová.

Replika tolaru s průměrem 31 milimetrů je zhotovená z Ag 999 a váží 31,1 gramu. Autorem je akademický sochař Jan Lukáš.