Jdi na obsah Jdi na menu
 

porcelan1.jpg

Porcelánová cesta směřuje za slavným českým porcelánem. 

KARLOVARSKÝ KRAJ – S novinkami mezinárodního a nadregionálního projektu Cesta porcelánu se brzy budou moci seznámit obyvatelé a návštěvníci Karlovarského kraje. Nápad vybudovat cestu, která spojí porcelánové továrny a místa s porcelánem spojená, vznikl v bavorském Selbu. Zde takzvaná Porcelánová cesta dosahuje v Bavorsku více jak 550 kilometrů a spojuje místa spojená s porcelánem.

Na území Česka je tento projekt ojedinělý. Využívá spojení porcelánových produktů a historie výroby se zajímavým prostředím, které je v každém místě jiné. „Porcelánová cesta jako nový produkt cestovního ruchu by měl rozšířit nabídku pro návštěvníky severozápadních Čech a také posílit tradici výroby porcelánu v České republice. Na území Karlovarského a Ústeckého kraje bývalo v 19. století více jak 100 porcelánek. Je tedy na co navazovat,“ uvedl odborný garant projektu Zdeněk Uhlíř.

První etapa spočívala v mapování stavu jednotlivých míst a zajistila základní ideovou představu. Města Ostrov, Karlovy Vary, Sokolov, Horní Slavkov a Loket potvrdila svoji podporu v souladu s potřebami udržitelného rozvoje dotčených území v cestovním ruchu. Stranou nezůstalo ani město Dubí, které se angažuje v projektu Dům porcelánu s modrou krví. „Potěšující je, že projekt podporují výrobci porcelánu jako Thun nebo Haas & Czjzek,“ doplnil Uhlíř.

Nová etapa se připravovala v úzké součinnosti s bavorskou stranou. A zahájena byla koncem letošního září. Projekt zajišťuje na české straně vytvoření marketingových produktů, které přispějí k zviditelnění a zatraktivnění míst s porcelánem spojených. Vzniknou cíleně zaměřené prospekty i katalog představující celou trasu. Návštěvníkům Cesty porcelánu budou také k dispozici informační terminály, kde se dozví spousty zajímavostí nejen o porcelánu.