Jdi na obsah Jdi na menu
 

mff5.jpg

MFF KV opět přiláká do Karlových Varů davy filmových fanoušků.

KARLOVARSKÝ KRAJ - Hudební skladatel James Newton Howard, autor hudby k tak legendárním titulům jako Pretty Woman, Šestý smysl, Batman začíná nebo série Hunger Games, bude hostem 52. ročníku MFF Karlovy Vary, kde na slavnostním zahájení převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

James Newton Howard patří k nejvšestrannějším skladatelům filmové hudby současnosti. Jeho kariéra trvá přes třicet let. Složil hudbu k více jak 120 filmům, šestkrát byl nominován na Cenu Akademie za nejlepší hudbu k filmům Odpor (Defiance), Michael Clayton, Vesnice (The Village), Uprchlík (The Fugitive), Pán přílivu (The Prince of Tides) či Svatba mého nejlepšího přítele (My Best Friend’s Wedding) a dvě nominace získal za písně k filmům Junior a Báječný den (One Fine Day).  Má čtyři nominace na Zlatý Glóbus - za  impozantní libreto k úspěšnému remaku Petera Jacksona King Kong, za symfonické libreto k filmu Odpor (Defiance) a písně z filmů Junior a Báječný den (One Fine Day).

James Newton Howard získal v roce 2009 Cenu Grammy (společně s Hansem Zimmerem) za hudbu k filmu Temný rytíř (The Dark Knight). Na Grammy byl nominovaný také za hudbu k filmu Krvavý diamant (Blood Diamond) a za píseň z filmu Báječný den (One Fine Day). Obdržel cenu Emmy za titulní píseň k seriálu Andreho Braughera Gideon’s Crossing a dvě další Emmy nominace za nejlepší titulní píseň k seriálu Pohotovost (ER) a píseň k seriálu Vinga Rhamese Men. V roce 2008 ho za práci na filmech Soukromá válka pana Wilsona (Charlie Wilson’s War), Michael Clayton a Já, legenda (I Am Legend)  World Soundtrack Award Akademie jmenovala filmovým skladatelem roku.

SLAVNOSTNÍ ZAHAJOVACÍ KONCERT OPĚT PŘED HOTELEM THERMAL

mff1.jpgKarlovarský festival bude také v rámci 52. ročníku MFF KV pokračovat v tradici slavnostních zahajovacích koncertů pro širokou veřejnost. Již potřetí jsme se tak rozhodli oslavit začátek festivalu společně s návštěvníky MFF i obyvateli hostitelského města. Po divácky úspěšném vystoupení skupiny Lucie a loňském koncertu filmových melodií, zazní v letošním roce v první den festivalu 30. 6. 2017 další výběr filmové hudby.

V podání Českého národního symfonického orchestru pod vedením amerického dirigenta a hudebního skladatele Carla Davise uslyší diváci především melodie ze slavných filmových bondovek. Carl Davis je autorem filmové hudby k řadě filmových i televizních projektů (např. film Francouzova milenka, nebo Návrší vdov).  Spolupracoval také s Paulem McCartneym na provedení známého Liverpoolského oratoria.

Jako zvláštní host vystoupí v rámci koncertu také skladatel a letošní držitel Křišťálového globu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii James Newton Howard, který bude ve světové premiéře dirigovat provedení části filmové hudby k právě dokončovanému volnému pokračování filmu Fantastická zvířata a kde je najít.

Koncert začne 30. června po 22 hodině na pódiu před hotelem Thermal a je zdarma.

KARLOVARSKÝ KRAJ PLÁNUJE NOVINKY PRO NÁVŠTĚVNÍKY FESTIVALU I OBYVATELE REGIONU

„Do našeho kraje na počátku července každoročně přijíždějí tisíce milovníků stříbrného plátna na karlovarský Mezinárodní filmový festival. Jsou to návštěvníci nejen z České republiky, ale z celého světa. Díky této výjimečné kulturní události se Karlovy Vary dostávají do povědomí stále většího počtu lidí. Naším cílem ale je, aby byl Karlovarský kraj ještě více vidět a slyšet. Zároveň chceme i těm občanům našeho kraje, kteří nemají možnost být přímo v centru dění, umožnit sledování festivalových snímků, ať už těch nových, nebo z předchozích ročníků. Proto jsme jednali o tom, že by se filmy z festivalu promítaly i v kinech v Sokolově, v Chebu v Mariánských Lázních a v Ostrově. Také chystáme pro producenty a režiséry prohlídku těch nejzajímavějších míst regionu, které by se mohly v budoucnu stát dalšími filmovými lokacemi. Pokračovat budeme i v nabídce propagačních materiálů a naším cílem je mít informační stánek Karlovarského kraje v hotelu Thermal, kde by se lidé mohli seznámit s krásami kraje, s nabídkou sportovního a kulturního vyžití. V plánu máme zavést slevový systém na vstupy do galerií, muzeí a na památky, které by byly platné pro držitele Festival pasů do konce lázeňské sezóny, aby to zájemce motivovalo přijet opakovaně. Veškeré informace o těchto aktivitách kraje najdou lidé také na internetových stránkách festivalu. Na jeho letošní ročník se moc těším a přeji celému organizačnímu týmu stále více nadšených diváků a program plný skvělých filmů,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

mff3.jpg

KARLOVARSKÝ FESTIVAL OCENÍ REŽISÉRA KENA LOACHE A SCENÁRISTU PAULA LAVERTYHO

Na 52. ročníku MFF KV převezmou Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii dva filmaři, kteří svou společnou autorskou tvorbou zásadně ovlivnili vývoj ostrovní kinematografie. Režisér Ken Loach a jeho dvorní scenárista Paul Laverty společně vytvořili 12 celovečerních a 2 krátké filmy a stali se průkopníky britského sociálně realistického filmu s humanitním poselstvím. Ocenění získávají při příležitosti oslav 30. výročí založení Evropské filmové akademie.

Filmy Kena Loache a Paula Lavertyho získávají pravidelně ceny na renomovaných mezinárodních filmových přehlídkách (Cannes, Benátky) a také s karlovarským festivalem pojí především Kena Loache úzký vztah.

Na 16. MFF Karlovy Vary v roce 1968 získala Carol Whiteová Cenu za nejlepší ženský herecký výkon v Loachově filmu Smůla na patách (Poor Cow). Film získal i Zvláštní ocenění technické poroty. V roce 1970 získal a osobně přebíral na 17. ročníku MFF KV Velkou cenu za svůj přelomový snímek Kes, drama, které britský filmový institut zařadil mezi deset nejlepších britských snímků 20. století. Hostem karlovarského festivalu byl také na jednom z jeho prvních porevolučních ročníků v roce 1992. Karlovarský festival uvádí Loachovy a Lavertyho filmy průběžně ve svém programu.

MFF KARLOVY VARY OCENÍ REŽISÉRA VÁCLAVA VORLÍČKA

Cenu prezidenta MFF KV za umělecký přínos české kinematografii získá na 52. ročníku MFF Karlovy Vary scenárista a režisér Václav Vorlíček.

Samostatná tvorba renomovaného režiséra, který krátce před zahájením festivalu oslaví osmdesáté sedmé narozeniny, se po absolutoriu na pražské FAMU a práci pomocného režiséra ve FS Barrandov naplno rozvinula v šedesátých letech. Jeho první filmy byly zaměřené na dětského diváka, a přestože záhy nabyla jeho tvorba žánrové pestrosti, k dětskému publiku se během své kariéry vždy vracel.    

MIMOŘÁDNÉ PROJEKCE OCENĚNÝCH FILMŮ V NEDĚLI 9. ČERVENCE

V letošním roce se opět uskuteční mimořádné projekce oceněných filmů 52. MFF KV. Vloni se poprvé v rámci karlovarského festivalu konaly mimořádné nedělní projekce oceněných filmů 51. ročníku. K této novince festival přistoupil na základě diskusí s návštěvníky a hosty, kteří uvítali možnost vidět oceněné filmy. Zároveň měla akce pozitivní ohlas od diváků z Karlových Varů a okolí, kteří neměli například z pracovních důvodů šanci vidět festivalová představení. Vzhledem k velkému zájmu jsme se rozhodli v projektu pokračovat.

Mimořádné projekce oceněných filmů 52. MFF KV proběhnou v neděli 9. července ve Velkém sále hotelu Thermal. Uskuteční se 3 projekce (10, 13 a 16 hodin), které představí 3 vyznamenané filmy letošního roku, včetně vítězného snímku. Vstupenky na jednotlivá představení bude možné získat v sobotu a v neděli (8. a 9. 7.) buď na základě akreditací platných v sobotu 8. 7. anebo zakoupením lístků na vybraných pokladnách.