Jdi na obsah Jdi na menu
 

esse-quinett_sokolov_chemnitz.jpg

V kostele sv. Antonína Paduánského v Sokolově vystoupí 19. června ESSE-Quintet z Petrohradu. Foto: Festival uprostřed Evropy

KARLOVARSKÝ KRAJ - Festival uprostřed Evropy - Mitte Europa vstupuje letos do třetího desetiletí. V roce 2012 již po 21. spojí od 10. června do 29. července 2012 tradičně tři středoevropské hraniční regiony a dvě národnosti programem, který nabídne milovníkům hudby nejen klasické koncerty s předními českým, německými a mezinárodními umělci.

Začíná se v Chebu

Na zahajovacím koncertu 10. 6. rozezvučí chebský gotický kostel Zvěstování Panny Marie chlapecký sbor Dresdner Kapellknaben a violista Nils Mönkemeyer, který patří k jednomu z nejlepších světových virtuozů na tomto nástroji. Dresdner Kapellknaben zazpívají ještě jednou 17.7. v kostele sv. Mikuláše v Lounech, tentokrát za doprovodu místních varhan.

Sokolov a Loket

Dne 19.6. představí v kostele sv. Antonína Paduánského v Sokolově ESSE-Quintet z Petrohradu nejstarší ruský nástroj domru, balalajky a akordeony. Vedle skladeb argentinského mistra tanga Astora Piazzolly bude mít na programu také ruskou lidovou hudbu. Program s titulem »Mýtos Evropa« nabídne 23.6. na hradě v západočeském Lokti přední německý soubor Hamburger Ratsmusik. Bude interpretovat národní styly, které na cestách po Evropě inspirovaly hudebníky v 17. a 18. století. Naopak americké hudební inspirace představí v Jáchymově 4.7. Duo Saitenschlag ve složení kytara a bicí.

Jedním z vrcholných koncertů se na české straně stane bezpochyby vystoupení slavné anglické skupiny Red Priest 6.7. v cisterciáckém klášteře v Oseku. Ansámbl pojmenovaný po benátském »rudovlasém páterovi« Antonio Vivaldi interpretuje hudební odkaz tohoto geniálního skladatele a jeho současníků nekonvenčně, bez respektu a téměř rockově. Vysloužil si proto přezdívku Barock’n Roll.

Koncert v lázních

logo_fme.jpgDalší dechový soubor Clarinet News bude 24.7. ve Františkových Lázních v Pavilonu Solného a Lučního pramene hrát s mottem »Serenade in Blue« jazz a swing od Bach po Bernsteina. O den dříve, 23.7. v Teplicích v kostele sv. Jana Křtitele, se představí Clarinet News s klasickým programem s Mozartem, Rosettim a Bachem. Klasické hudbě bude věnován také koncert 25.7. v Litoměřicích v kostele Všech Svatých se souborem Einfach Klassik.

Neméně přitažlivé budou koncerty Brass of the Royal Concertgebouw Orchestra, žesťové formace slavného amsterodamského orchestru 9.7. v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kynšperku nad Ohří. Dechový oktet Amphion Bläseroktett Basel, u kterého odborná kritika oceňuje preciznost, zvukovou krásu a bohatství barev právě tak, jako jemný humor a vtipnost, se představí 13.7. v severočeské Krupce v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Fórum mladých

V programové řadě »Fórum mladých« se objeví hned několik talentů a budoucích úspěšných hudebníků. Například vítěz mnoha mezinárodních soutěží, ukrajinský hobojista Ivan Podyomov v novogotické Thunovské kapli v Děčíně-Chrástu 20.6. S italským cembalistou Francescem Corti nabídne náročný program se skladbami od Telemanna, J.S.Bacha a C. Ph. E. Bacha. Zcela jiný žánr, tzv. »Minimal-Pop« s Duem »Carolin No« - zpěv, akordeon a elektronické klávesy - osloví 30.6. v
klášteře v Kadani křehkou a průzračnou hudbou nejenom mladé publikum.

Na české straně doplňují festivalový program zajímavá a nekonvenční seskupení. Saxofonové a varhanní Duo ORGANised SAX v kostele sv. Petra a Pavla 1.7. ve Žluticích, jediné německé profesionální tubové kvarteto Melton Tuba Quartett 26.6. v Ostrově, Leipziger Cembaloduo 11.7. na zámku ve Velkém Březně, Harfenduo Bel Arpa 15.7. v Pomezí nad Ohří a Poněkud jiné klavírní Trio- Some Handsome Hands v Galerii umění 19.7. v Karlových Varech.

Chlum Svaté Maří

Téměř na závěr zazní 22.7. v tradičním festivalovém místě, renovovaném kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu sv. Maří, dvě velké mše pro orchestr, sbor a sólisty – Missa Solemnis D dur od Jana Zacha a Missa F dur od Johanna Sebastiana Bacha.