Jdi na obsah Jdi na menu
 

 unesco.jpg

 Vlčí jámy u Horní Blatné jsou chráněnou přírodní památkou.

KRUŠNÉ HORY – Smlouvu o spolupráci a partnerství v rámci přípravy česko-německé sériové mezinárodní nominace vybraných montánních oblastí a lokalit Krušnohoří na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO podepsali hejtmani Karlovarského a Ústeckého kraje. Učinili tak společně se starosty Krupky, Měděnce, Jáchymova, Božího Daru, Abertam a Horní Blatné. Smlouva řeší nastavení mechanizmů spolupráce mezi kraji a obcemi v průběhu let 2013 až 2014, tedy do doby podání oficiální žádosti o zápis na Seznam světového dědictví UNESCO a jejího následného hodnocení. Kraje a obce se zavazují ke spolupráci při propagaci, osvětě a prezentaci projektu a k organizačnímu a finančnímu zajištění nominačního procesu.

Sériová transnacionální nominace Hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge je svým pojetím unikátní. Ve spolupráci se saskou stranou je zpracovávána společná nominační dokumentace, která bude Spolkovou republikou Německo oficiálně předána v únoru 2014 Centru světového dědictví UNESCO v Paříži jako podklad k projednání zápisu Výborem světového dědictví. 

Památky rudného dolování na české straně Krušných hor budou společně spravovány a podporovány výše zmíněnými obcemi, Karlovarským a Ústeckým krajem.