Jdi na obsah Jdi na menu
 

 sprezeni1.jpg

V Nebanicích na Chebsku se konaly mezinárodní závody spřežení. Foto 3x: Josef Malinovský 

NEBANICE - Napínavé vyvrcholení měly mezinárodní závody spřežení v Nebanicích u Kynšperka nad Ohří. Největší očekávání úspěchu pro české barvy se nakonec nekonalo. V kategorii dvojspřeží Jiří Nesvačil čtyřikrát chyboval, což ho stálo prvenství. Stačilo, aby shodil pouze o jeden míček méně a vedení v celkovém pořadí by si udržel. Bohužel po dvou chybách v úvodní kombinaci se dostavila ještě další dvě zaváhání. I když dojel v časovém limitu, 12 trestných bodů za čtyři shozené míčky byla příliš velká zátěž. V součtu totiž měl 134,39 bodů, a to bylo vyšší číslo, než nasčítal Adrian Kostrzewa z Polska. Jeho celkové bodové skóre bylo 132,74 bodů. 

„Samozřejmě každá chyba mrzí, když vás připraví o prvenství. Na dvě penalizace z úvodu jsem nemyslel. Čas byl hodně našponovaný, a tak se muselo jet dál naplno i za cenu určitého rizika. Bohužel to nakonec nevyšlo,“ zhodnotil Jiří Nesvačil mladší. „Musím pochválit celý organizační tým v čele s panem Šimáčkem. Závody se opravdu vydařily a jejich úroveň obrovsky vzrostla,“ dodal nejlepší český vozataj CAI-A Nebanice 2013. Hned za ním se umístil jeho bratr Radek se 136,05 body. Oba dva tak potvrdili správnost rozhodnutí komise spřežení České jezdecké federace o jejich nominaci pro mistrovství světa dvojspřeží v Topoľčiankách. S nimi tam pojedou ještě Martin Gössl, jemuž v lepším výsledku během nebanických závodů zabránila kolize na poslední překážce maratonu a jejím posledním průjezdu, a Josef Hrouda. Pro tříčlenný tým do soutěže družstev nebyl vybrán Radek Nesvačil. Náhradníkem je Ladislav Jirgala. 

 sprezeni3.jpg

Ve čtyřspřeží přezdívaném jako královská disciplína spřežení se z našich nejvíce dařilo Jiřímu Nesvačilovi staršímu. Ten uhájil páté místo, na kterém byl po dvou úvodních částech závodu. Dovolil si udělat jednu chybu a jako zázrakem dosáhl na setinu přesně nastaveného časového limitu. „Jsem s výsledkem spokojen. V takovéto světové konkurenci, která v Nebanicích nemá obdoby, jsem rád za to, že se mi páté místo podařilo v parkuru udržet. Jezdci z této absolutní světové špičky zpravidla na parkuru nechybují, takže jsem posun vpřed neočekával. Samozřejmě ta jedna chyba mě mrzí, myslím, že jsem nedal jedné klisně dostatečnou pobídku, aby více nadešla do obratu. Pak jsme museli být již hodně opatrní, abychom podruhé nechybovali. Zároveň jsem však musel přidat, jelikož bychom nestihli čas,“ uvedl Jiří Nesvačil starší. Z vítězství se nakonec radoval Michael Brauchle z Německa. Ten sice byl v parkuru čtvrtý, ale nepřipsal si navíc žádný trestný bod, a to mu stačilo. Naopak Maďar József Dobrovitz poslal k zemi dva míčky a 6 trestných bodů ho o prvenství připravilo. Nechybělo přitom mnoho a mohl být až třetí, jelikož další německý reprezentant Georg Von Stein měl o chybu méně a v celkových součtech obdržel 138,20 bodů. To bylo jen o 11 setin více, než v případě Dobrovitze. 

 sprezeni4.jpg

V jednospřeží se žádné překvapení nekonalo a dle očekávání si dojel pro nejvyšší umístění Bartolomiej Kwiatek z Polska. Také na dalších pódiových příčkách se nic nezměnilo. Druhý skončil Franz Schiltz s Lucemburska a třetí Němec Christoph Dieker. Z českých zástupců dokončila nejlépe Alena Brixová. Se 137,02 body jí bylo přiřknuto konečné 14. místo, ale parkur absolvovala jako pátá nejlepší s jednou chybou. „Jsem nadmíru spokojena, vůbec jsem to nečekala, jelikož mám mladého koně a parkur byl dost náročný. Je to pro nás velký výsledek. Bohužel, na drezury koník ještě není dostatečně připraven, ale když to postupem času napravíme, bude opravdu hodně dobrý. V maratonu jsme měli některé překážky horší, některé lepší. Asi největší potíže jsme měli na dvojce, která byla pod stromem, a ten vrhal stíny, kterých se Apríl trochu bál a různě uskakoval ze strany na stranu. Později se již zlepšil a poslední překážka byla vůbec nejlepší. V té jsme byli dokonce třetí. Doufám tak, že až doladíme ty drezury a tím i celkovou poslušnost, tak budeme dosahovat na mnohem lepší umístění,“ plánuje Alena Brixová, pro níž, stejně jako pro mnohé ostatní české vozataje, bude nejbližší zastávkou začátkem srpna mistrovství České republiky v Polici nad Metují.