Jdi na obsah Jdi na menu
 

uma1.jpg

Americká herečka Uma Thurmanová. Foto: Peter Lindbergh

KARLOVY VARY - Hostem letošního ročníku MFF Karlovy Vary bude herečka a producentka Uma Thurmanová, držitelka Zlatého globu za film Duševní slepota, oscarové nominace za film Pulp Fiction: Historky z podsvětí a více než dvacítky prestižních ocenění z filmových přehlídek a festivalů. V rámci slavnostního zahájení převezme Cenu prezidenta MFF KV.

Již od počátku své mimořádně bohaté herecké kariéry měla Uma Thurmanová možnost spolupracovat s významnými filmovými režiséry. Jedním z prvních titulů její filmografie byly adaptace románu Nebezpečné známosti (Dangerous Liaison,1988) režiséra Stephena Frearse nebo fantaskní příběh Dobrodružství Barona Prášila (The Advenutres of Baron Munchausen, 1988) Terryho Gilliama. Osudovou rolí se však v polovině 90.let stala postava Mii Wallace v kultovním snímku Quentina Tarantina Pulp Fiction: Historky z podsvětí (Pulp Fiction,1994), za níž byla nominována Oscara, Zlatý globus a bezpočet dalších cen. Úspěšnou spolupráci si po necelých deseti letech zopakovali na neméně kultovním dvoudílném opusu Kill Bill (2003,2004), za roli Nevěsty získala dvě nominace na Zlatý globus.

Bohatá filmografie Umy Thurmanové zahrnuje pestrou žánrovou škálu filmů od nezávislých komorních snímků, jako například komedie Proč kočka není pes? (The Truth About Cats & Dogs 1996) až po blockbustery jako Batman a Robin (Batman and Robin, 1997) nebo Bídníci (Les Misérables, 1998). S režisérem Woody Allenem a kolegou Seanem Pennem natočila biografický příběh hudebníka Emmeta Raye Sladký ničema (Sweet and Lowdown,1999), za roli v televizním filmu režisérky Miry Nairové Duševní slepota (Hysterical Blindness, 2002) získala Zlatý globus. S hereckým partnerem z Pulp Fiction Johnem Travoltou se znovu setkala v gangsterce Buď v klidu (Be Cool, 2005), s kontroverzním režisérem Larsem von Trierem natočila studii sexuality Nymfomanka (Nymphomaniac, 2013-2014). V současné době točí s kolegy Robertem de Nirem a Christopherem Walkenem pod režijním vedením Tima Hilla rodinnou komedii The War with Grandpa.

Kromě herectví se věnuje také produkování filmů, letos působila jako předsedkyně poroty Un Certain Regard na MFF v Cannes.