Jdi na obsah Jdi na menu
 

  vitraz.jpg

 Vitráž kopule Ottova pavilonu. Foto: ČTK/Doležal Michal/Archiv DBM

KYSELKA/PRAHA – Po úspěšném představení restaurované stropní skleněné vitráže kopule Ottova pavilonu v Lázních Kyselka na Karlovarsku nalezne toto dílo nové dočasné útočiště v Praze. Vystaveno bude až do konečné instalace v rekonstruovaném Ottově pavilonu prozatím v prostorách sídla společnosti Karlovarské minerální vody v pražském Trauttmannsdorfském paláci, následně pak v muzeu Mattoni v Kyselce v objektu Löschnerova pavilonu.

„Úplné restaurování důležitého stavebního prvku Ottova pavilonu je symbolickým krokem v obnově minulé slávy Lázní Kyselka a hmatatelným důkazem zásadních změn v Kyselce,“ uvedl Vladimír Lažanský, předseda správní rady o.p.s. Lázně Kyselka. „Trochu atypicky začínáme od stropu, ale důležité je, že již nyní můžeme na vitráži prokázat, že to s obnovou lázeňského komplexu myslíme vážně,“ dodal.

Prvotním úkolem pracovníků o.p.s. bylo dohledat co největší počet chybějících fragmentů vitráže. To se částečně podařilo v objektu Ottova pavilonu. Zbývající části byly nalezeny v muzeu v Karlových Varech, kde zůstaly po výstavě Hvězdné nebe nad Kyselkou. Po detektivní práci se Miroslavu Peroutovi, řediteli o.p.s. Lázně Kyselka, podařilo tyto fragmenty dohledat v lapidáriu muzea v Karlových Varech.

Během restaurování se restaurátoři potýkali s celou řadou problémů. K dosažení hloubky vyobrazených postav a dosažení efektu jejich zvýraznění v prostoru bylo nutno aplikovat barvy z obou stran skleněných výplní vitráže. Malby z jedné strany obsahovaly více vrstev, jejichž obnova a záchrana byla velmi náročná. Chybějící kusy skla byly pro zachování autenticity získávány až z německého Waldsassenu, kde je výroba historického skla odpovídající době vzniku vitráže. Celá restaurátorská práce trvala více než 7 měsíců. Hodnota prací je 200 000 korun. Včetně souvisejících nákladů lze celkové náklady na vitráž vyčíslit částkou 250 000 korun.