Jdi na obsah Jdi na menu
 

workshop2.jpg

Mladí novináři si pod vedením starších kolegů zkusili napsat vlastní reportáže.

KARLOVARSKÝ KRAJ - S nadšením, tvůrčí vervou a se zásobou zvídavých otázek vyrazili mladí adepti žurnalistiky z Chebska na jednodenní víkendový workshop pro mladé novináře ze Základní umělecké školy ve Františkových Lázních. Seminář pro ně připravil Český novinářský klub (ČNK), který se tak snaží vychovávat novou generaci publicistů a předávat jim praktické zkušenosti. Proto se také hlavní část workshopu odehrávala v terénu a na místech, kam se člověk běžně nepodívá. První zastávkou byl Dům na půl cesty v Nebanicích, který provozuje obecně prospěšná společnost Pomoc v nouzi. Tady se mladí žurnalisté potkali se sociálními pracovníky a nahlédli do života klientů, kteří mají za sebou pobyt v dětských domovech, ve výchovných ústavech, v léčebnách či vězeních. Do domu na půl cesty přicházejí, jelikož chtějí spolupracovat na zlepšení své životní situace.

„Asi před čtyřmi měsíci k nám přišel klient z dětského domova, který měl problém s oblékáním, hygienou a neměl práci. Dnes už u nás není, našel si zaměstnání, více o sebe dbá, pořídil si nové oblečení a chodí pravidelně k holiči. Postupně se tedy dopracoval k větší samostatnosti a začíná žít nový život,“ pověděla pracovnice domu na půl cesty Diana Němečková, když se jí mladí publicisté zeptali, jestli příběhy klientů mívají někdy i šťastné konce.

workshop1.jpg

První zastávkou tvůrčího workshopu byl Dům na půl cesty v Nebanicích.

Pro studenty a členy žurnalistického kroužku byla návštěva zařízení natolik podnětná, že se neubránili svému instinktu, vytáhli si z batohů bloky a začali si dělat stručné poznámky. Při setkání s klienty se diskrétně vyptávali na jejich soukromí a plány do budoucna. Nejvíce je zaujala tichá dívka, která třídila usušené květy sedmikrásek. „Ty budou zdobit čokoládu vyráběnou v Kynšperku,“ prozradila skupince zvídavých dětí.

Dům na půl cesty vybrali organizátoři workshopu záměrně. „Chtěli jsme našim mladším kolegům ukázat, že jsou mezi námi lidé, kteří musejí překonávat těžké životní zkoušky a stavět se na vlastní nohy bez podpory rodinného zázemí. Pro děti i studenty to byla velká zkušenost, a jak jsem je pozoroval, mohu říci, že ji uměli dobře myšlenkově vstřebat,“ poznamenal regionální publicista a předseda ČNK Milan Hloušek.

workshop3.jpg

Děti se na statku Bernard bavily focením zvířátek ve výběhu.

Po dopolední exkurzi v Nebanicích se parta nadšených žurnalistů přesunula na historický statek Bernard v Královském Poříčí. Tady je čekala prohlídka naučného Centra řeky Ohře a řemeslných dílen. Nejdříve se však hnali ke zvířátkům, aby je nakrmili a pořídili si veselé snímky. „Dopolední program měl výchovný charakter s důrazem na sociální problematiku. Další část dne jsme naopak věnovali poznávání přírody a krás našeho regionu. Obě zvolená témata byla pro účastníky workshopu dostatečně inspirativní. Dokazovali to v závěrečné fázi semináře, kdy si zkusili napsat vlastní články. Kromě toho jsme vyhodnotili i jejich fotografické počiny. Z pořízených snímků jsme vybrali ty nejzdařilejší a názorně jim vysvětlili, jak by měla vypadat dobrá reportážní fotografie,“ přiblížil tvůrčí fázi workshopu předseda klubu.

  workshop5.jpg

Centrum řeky Ohře návštěvníky baví a zároveň vzdělává.

Školákům a studentům se po celý den věnovali také novinářský kolega Vladimír Kučera a vedoucí žurnalistického kroužku Jaroslava Rymešová. Na přípravě a organizaci vzdělávacího projektu se podíleli i další členové ČNK a finanční podporu udělilo město Františkovy Lázně.  

Z reakcí mladých novinářů bylo patrné, že si z workshopu odnášejí nejen nové zkušenosti, ale i silné dojmy. „Hodně mě zaujaly osudy klientů domu na půl cesty. Je dobře, že mají oporu v sociálních pracovnících, kteří je vedou k pracovním návykům a učí je zvládat různé životní situace,“ řekl po semináři čtrnáctiletý žurnalista a básník František Strecker ze Žírovic.

Články účastníků workshopu si přečtete ZDE:

Prima novinářská sobota

Zažili jsme novinařinu zblízka

 

 

Náhledy fotografií ze složky Workshop mladých novinářů