Jdi na obsah Jdi na menu
 

 pavel-poc1.jpg

Pavel Poc na jedné ze svých procházek přírodou. Foto: Archiv P. Poce

KARLOVARSKÝ KRAJ – Fotografování přírodních krás, sportovní potápění či toulky po Slavkovském lese. Těmto zálibám se ve svém volném čase věnuje český europoslanec Pavel Poc z Val u Mariánských Lázní, když si chce oddychnout a pročistit hlavu. A jak přiznává v rozhovoru, turistických cílů a lokalit vhodných pro odpočinkové výlety je našem kraji celá řada. Osobně doporučuje například Krásenskou rozhlednu, zříceninu gotického hradu v obci Starý Rybník nebo technickou památku Dlouhá stoka u Horního Slavkova. To jsou místa, kam se Pavel Poc rád vrací a kde loví záběry hledáčkem svého fotoaparátu. 

Karlovarský kraj je plný krásných míst, kam lidé vyrážejí za odpočinkem a kde rádi tráví volný čas. Prozraďte, kam v našem regionu zamíříte Vy, když si chcete takzvaně oddychnout?

Vzhledem k tomu, že vlastně bydlím na okraji Slavkovského lesa, tak v podstatě stačí vyrazit kamkoli do okolí. Máme takovou chajdu u Chodovské Huti, nedaleko Mariánských Lázní a tak asi největší oddech je, když se jen tak touláme po okolních lesích. 

Jakému rekreačnímu sportu se během roku věnujete? Cítíte se spíše jako cyklista, lyžař, vodák nebo turista?

Upřímně řečeno, já i manželka jsme tak pracovně vytíženi, že během roku tak tak stačíme zajít do bazénu nebo si zaběhat na pásu. O dovolených se ale hodně věnujeme focení, ovšem jestli se výpravám za záběry dá říkat turistika, to nevím. No a tak snad jedině sportovní potápění. Dřív jsme se dostali i dvakrát ročně někam na týden, ale teď se to s politikou moc dohromady nesnáší. 

Náš region je krajem rozhleden. Jaká je ta Vaše nejoblíbenější?

Rozhodně Krásenská rozhledna, vlastně se začala stavět v krizi jako taková malá místní hladová zeď. A je to také trochu osobní, díky jejímu vnějšímu schodišti jsem se odnaučil strachu z výšek. Děti tam prostě vzít musíte a vysvětlit proč tatínek nejde nahoru, to prostě nejde.

rozhledna-krasno.jpg

 Jeden z tipů na pěkný výlet podle Pavla Poce - Krásenská rozhledna.

V Karlovarském kraji je také celá řada krásných památek. Prozraďte čtenářům, která Vám nejvíce učarovala? A proč?

V našem kraji je toho tolik zajímavého, že je těžké si vybrat jednu jedinou. Ale hrozně mě fascinuje zřícenina gotického hradu v obci Starý Rybník poblíž Skalné. To je naprosto neuvěřitelné místo. No a pochopitelně Dlouhá stoka, to je evropský unikát, úžasné inženýrské dílo, když si uvědomíme, že byla postavena v šestnáctém století tak nad tím zůstává rozum stát.

Stále se debatuje o tom, jak zvýšit turistický ruch a přilákat výletníky do našeho kraje. Co je podle Vás potřeba udělat, aby se to dařilo?

Docela dost se už udělalo na všech možných úrovních veřejné správy. V následujících pěti letech dostaneme příležitost tak trochu udělat reparát ve využití pomoci ze strukturálních fondů EU. Bylo by fajn tuhle poslední šanci využít také právě pro oblast cestovního ruchu. Je to určitě někdy nesnadné a bohužel místním samosprávám v minulém období házely klacky pod nohy různé ústřední úřady v Praze. Věřím, že tohle se teď změní a obce budou mít víc příležitosti věnovat se i památkám na jejich území nebo budování turistické infrastruktury.

Během svých cest po Evropě jste jistě navštívil řadu turisticky oblíbených a zajímavých míst. Můžeme být pro nás zahraničí v něčem příkladem? Zajímá mě především srovnání kvality poskytovaných služeb a přístup k hostům.

Podle mého názoru bychom dopadli velmi dobře při srovnání s ostatními postkomunistickými státy. Srovnávat se západní Evropou je obtížné, tam se vše vyvíjelo ve stabilním prostředí o dost déle. Ale přesto jeden zajímavý příklad, Francouzský region Alsasko je turisticky nesmírně zajímavý, sousedí s Německým krajem Bádensko - Wurtenbersko. Není to tak dlouho, kdy všichni jezdili z Německé strany do Francie za jídlem. Dneska se to přinejmenším vyrovnalo a navíc ubytování je na německé straně mnohem lepší a levnější. Všude časem vítězí pořádek a kvalita. Pak se hosté rádi vracejí.

Na závěr bych se rád zeptal, jak podle Vás vypadá ideální dovolená? A kam se za ní vydáváte?

My máme kvůli mé práci na dovolenou bohužel omezený prostor od poloviny července tak asi do poloviny srpna. A tak protože si chceme užít přírodu, turistiku, fotografování a mořské rybaření, jezdíme v posledních letech do Norska. Ta příroda nás za tři týdny dokáže tak nabít, že z toho pak žijeme zase celý rok.