Jdi na obsah Jdi na menu
 

mffvary1.jpg

Aňa Geislerová a Jamie Dornan na MFF v Karlových Varech.

KARLOVY VARY - Nový koprodukční snímek Anthropoid, jehož natáčení začne v následujících týdnech v České republice, se poprvé představil novinářům na letošním ročníku MFF Karlovy Vary. Režisér Sean Ellis obsadil hlavních rolí parašutistů Kubiše a Gabčíka herce Jamieho Dornana a Ciliana Murphyho. Jednu z hlavních ženských rolí, Gabčíkovu partnerku Liběnu Fafkovou si zahraje česká herečka Aňa Geislerová. Partnerkou Jamieho Dormana bude Charlotte Le Bon, známá z filmu Láska na kari (The Hundred-Foot Journey, 2014).

Snímek Seana Ellise vzniká podle skutečných historických událostí, které jsou připomínány jako jeden z nejdůležitějších a také nejemotivnějších okamžiků české historie – atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.  Hrdinský čin sice na jedné straně umocnil německé represe, ale stal se také iniciačním momentem pro mnoho dalších odbojových aktivit ve 2. světové válce. Operace Anthropoid pomohla  - bez ohledu na tragické následky - posílit dlouho nepoznaný pocit národního sebevědomí, vlastenectví i osobní statečnosti jednotlivců.

Téma atentátu, stejně jako události, které mu předcházely či následky, které přinesl, se staly námětem řady domácích filmových nebo televizních snímků. Nyní se příběhu ujal zahraniční tvůrce, což slibuje českému divákovi nový a netradiční pohled na důvěrně známé události.

„Pro nás, jako české koproducenty je významné, že máme možnost se podílet na látce, tak výrazně spojené s našimi dějinami, ale uchopené s možností uměleckého přesahu, který přináší tvůrčí potenciál celého týmu pod vedením režiséra Seana Ellise,“ říká David Ondříček, jehož společnost Lucky Man Film je koproducentem Anthropoidu.

Na MFF Karlovy Vary přijeli film Anthropoid  představit režisér Sean Ellis, herci Jamie Dornan a  Aňa Geislerová a také producent Pete Shilaimon, který je podepsán pod adaptací knihy Emila Zoly Tereza Raquinová s názvem In Secret (2013), a český producent, držitel Českého lva za film Ve stínu David Ondříček.

Irský herec a hudebník Jamie Dornan začínal kariéru v modelingu, kde úspěšně předváděl pro prestižní značky a módní domy. Filmový debut si jako herec odbyl v historickém dramatu Sofie Coppolové Marie Antoinetta (Marie, Antoinette, 2006). Vzápětí zazářil v úspěšných televizních seriálech Once Upon Time a The Fall. Celosvětovou popularitu mu pak přinesla role milionáře Greye z erotické romance Padesát odstínů šedi (Fifty Shades of Grey, 2015) a nedávno podepsal kontrakt na její pokračování. Ve filmu Anthropoid, který zpracovává dramatické události provedení atentátu na Heydricha, bude hrát postavu jednoho z parašutistů, Jana Kubiše.

Britský režisér a scenárista Sean Ellis se proslavil krátkým filmem Cashback (2004), komediální miniaturou z noční směny jednoho supermaketu, s níž se každý zaměstnanec vyrovnává po svém. Snímek nominovaný na Oscara se stal o dva roky později základem celovečerního stejnojmenného filmu. Dalším pak bylo hororové drama Střepy v hlavě (The Broken, 2008), načež o pár let později překvapil Ellis své fanoušky sofistikovaným sociálním dramatem Metro Manila (2013).