Jdi na obsah Jdi na menu
 

becov1.jpg

Skvostný pohled na hrad a zámek v Bečově.

BEČOV NAD TEPLOU - Je již zvykem, že návštěvnická sezona na státním hradě a zámku v Bečově nad Teplou (Petschau an der Tepl)  na Karlovarsku je zaměřena na určité téma, od nějž se odvíjí většina velkých kulturních akcí. Dle této tradice se správa památkového objektu rozhodla zasvětit letošní sezonu 2012 dětem a nabídnout jim celý balíček nových služeb a akcí vhodných pro rodiny s dětmi, či školní zájezdy.   

Zaměření sezony 2012 na děti není nijak náhodným jevem, naopak jedná se o vyvrcholení sedm let trvajícího výzkumného záměru, který byl orientován na hledání alternativních forem prezentace kulturního dědictví formou vzdělávacích programů. Cílem výzkumu byl především najít a definovat budoucí využití unikátního prostoru středověkého hradu. Avšak v průběhu řešení bylo zjištěno, že i oblast již dnes zpřístupněného zámku, potažmo zámeckých zahrad a v širším kontextu také historického města Bečov a okolní krajiny, nabízí inspirativní prostředí a nesmí být z koncepce vzdělávacích programů vyloučena. Vznikl tak v roce 2011 mimo jiné populární dotykový model relikviáře sv. Maura, který zprostředkovává zrakově handicapovaným a dětským návštěvníkům nevšední zážitek z prohlídky okruhu věnovaného této významné románské památce. Před zahájením loňské návštěvnické sezony 2011 rovněž došlo k celkové revitalizaci expozice relikviáře sv. Maura, která byla obohacena především o interaktivní prvky.

Přehled novinek

Do skupiny novinek z prvního balíku patří za prvé stabilní zapojení lektorského programu s dotykovým modelem do nabídky nejen pro předem objednané skupiny, ale také pro individuální návštěvníky. Dále se jedná o oživení muzejně-galerijní expozice relikviáře sv. Maura o nové panely s úkoly pro děti, a to ve výši jejich očí. Oproti tomu v klasické interiérové expozici budou na první pohled nepatrní stylizovaní maskoti, které si budou moci děti na trase v instalovaných místnostech objevit. Tyto doplňky sledující poslední trendy v oblasti muzejnictví, mají za úkol nejen oživit stávající expozici, ale především zaujmout či zabavit nejmenší návštěvníky a udělat tak absolvování prohlídky příjemným a nezapomenutelným prožitkem jak pro ně, tak pro rodiče a ostatní účastníky.

Práce s malými návštěvníky však nebude probíhat pouze na prohlídkách, koncepce projektu „Myslíme na děti“ se zaměřuje na celou dobu pobytu návštěvníků v areálu památkové objektu. V rámci servisu před a po prohlídce bude možné zdarma zapůjčit pro děti historické kostýmy, ve kterých mohou absolvovat nejen vlastní pobyt na návštěvnickém okruhu, ale skutečně celý pobyt v areálu. Na konci prohlídky zámku získá dětský návštěvník stylizovanou nobilitační listinu, kterou bude za absolvování prohlídky „povýšen do šlechtického stavu“ a kterou si jako připomínku návštěvy odnese domů. Navíc získá bečovskou minci. Na různých místech areálu potom mohou malí i velcí návštěvníci načerpat z edukativních panelů zajímavé a dosud nepublikované informace jak o historii a budoucnosti zámeckých zahrad tak i o historickém odívání, tak právě způsobech nobilitace, neboli povýšení do šlechtického stavu.

becov3.jpgMezi novinky v zázemí patří v prvé řadě dětský kout v denní místnosti, kde návštěvnicí mohou setrvávat před a po, či mezi prohlídkami. Kout vznikl, stejně jako například dotykový model relikviáře a další interaktivní prvky na okruhu relikviáře sv. Maura, díky spolupráci s Vězeňskou službou ČR Věznicí v Horním Slavkově, která zajistila výrobu dětského koutu v podobě stylizovaného hradu. Do zázemí pro návštěvníky byl rovněž nově instalován například přebalovací pult a byl vylepšen navigační a informační systém. V měsíci červnu navíc vyjde osobitá pohádka, která je inspirována Bečovem a jeho nevšedními příběhy a stane se tak zajímavou formou didaktické pomůcky pro poznání dějin hradu a zámku, města i okolí.

Do třetí skupiny novinek v rámci projektu „Myslíme na děti“ je možné zařadit mimořádně vzdělávací a kulturní akce. Jednou z nich budou tradiční Bečovské slavnosti v termínu  20. až 22. července, které se letos rovněž zaměří na nejmenší návštěvníky. Pro předem objednané školní skupiny bude v druhé polovině měsíce května opět připraven rozšířený oblíbený program „Dobrodružství vápna a písku“ z cyklu (Ne)tušené souvislosti. Ten poutavým způsobem zprostředkuje zájemcům způsoby stavby středověkého hradu a užití historických technologií při jeho stavební záchraně a konzervaci. V letních měsících bude pro dětské návštěvníky opět připravena možnost projížďky na koních po zámecké záhradě s možností dozvědět se něco o způsobech rehabilitace jízdou na koni, apod.

Ve dnech 21. až 24. června se uskuteční v Bečovské botanické zahradě mimořádná akce s názvem Woodcraft cesta ke kořenům, která bude prezentovat Ligu lesní moudrosti -  celostátní organizaci zabývající se volnočasovými aktivitami dětí, mládeže i dospělých.  

Projekt „Myslíme na děti“ však není koncipován jako jednoletý, má především nastartovat trend podobně laděných akcí a nabídek pro návštěvníky SHZ Bečov v následujících sezonách, s předpokládaným vrcholem v roce 2015, kdy dojde ke celkovému zpřístupnění areálu a přenastavení parametrů návštěvnického provozu. Na aktivity letošního roku naváže rovněž i další vědeckovýzkumý úkol z programu NAKI, který bude zaměřen na využití potenciálu památkových objektů pro vzdělávání. Hrad a zámek Bečov by tak měl získat svoji nezaměnitelnou image a etablovat se jako ideální místo pro poznání, zážitek a hru.

 

Bečov na mapě naleznete ZDE.