Jdi na obsah Jdi na menu
 

tarok1.jpg

Sochy bojovníků jsou k vidění přímo v pasážích obchodního centra.

KARLOVY VARY – Uvidět legendární terakotovou, neboli hliněnou armádu Pchin-jin Prvního čínského císaře Čchin Š'-chuang-ti. Takovou možnost mají až do 1. dubna návštěvníci Obchodního centra Fontána v Karlových Varech. V pasážích uvidí devět soch bojovníků různých vojenských hodností a jejich koně v životní velikosti pocházející z největšího mauzolea na světě.
„Expozice terakotové armády umožní návštěvníkům nahlédnout do fascinujícího podzemního světa živých mrtvých. Jeden z nejcennějších artefaktů čínské historie si bezpochyby zaslouží být na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Věřím, že výstava potěší nejenom zájemce o historii,“ říká Renata Nejtková, marketingová manažerka obchodních center Tesco.

Terakotová armáda byla objevena zcela náhodou. Roku 1974 několik čínských rolníků při kopání studny narazilo na úlomky uniformovaných mužů. Na místo se dostavil tým archeologů, který v dalších letech řídil a prováděl vykopávky a zkušební vrty. „Do současné doby je nalezeno kolem 8 000 soch válečníků a 600 koní z terakoty a 125 vozů ze dřeva. Bojovníci jsou propracováni do nejmenších detailů, jsou vysocí metr sedmdesát až metr devadesát a váží od jednoho do tří set kilogramů. Každý z bojovníků má svůj vlastní výraz ve tváři a přirozenou pózu,“ píše se v tiskové zprávě k aktuálně zahájené výstavě v Karlových Varech.

Císař Čchin Š'-chuang-ti, který si armádu jako svůj posmrtný doprovod dal zbudovat, byl prvním císařem čínské feudální společnosti. Podařilo se mu sjednotit celou Čínu. Na budování hrobky využil práce 700 000 lidí z celé země. Celková plocha pohřebního areálu zabírá 46 km2 a původně měla tvar pyramidy. Stavební práce na hrobce trvaly 38 let. Zatím byla odkryta pouze třetina z celkového počtu všech bojovníků, ostatní stále zůstávají pohřbeni pod vrstvou hlíny. Stejně tak i jejich panovník - císař Čchin.

Vstup na výstavu je pro zájemce zcela zdarma. Pro zájemce, kteří si doma chtějí připomenout ojedinělý zážitek, bude v předem určených termínech připraven prodejní stánek s upomínkovými předměty v podobě zmenšenin jednotlivých soch. V roce 2011 má být Terakotová armáda k vidění i v obchodních centrech Silesia v Opavě a Galerie v Ostravě.