Jdi na obsah Jdi na menu
 

ceny-mff.jpg

Prestižní festivalové ceny čekají na své majitele. Foto: Archiv Moseru

KARLOVY VARY - Od 29. června do 7. července se bude letos konat 47. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Tohoto prestižního světového festivalu kategorie „A“ se každoročně účastní přední umělci a hosté z celého světa. Součástí festivalu jsou nejen filmové premiéry, předpremiéry a videoprojekce, ale i celá řada kulturních doprovodných akcí. Během slavnostního zahájení MFF Karlovy Vary převezme Křišťálový glóbus z produkce sklárny Moser za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii vynikající britská herečka Helen Mirrenová. Hostem tohoto ročníku bude společně se svým manželem, americkým režisérem a producentem Taylorem Hackfordem.
Hlavní festivalová cena, křišťálový glóbus, je dílem uměleckého týmu MFF Aleše Najbrta a bratrů Cabanů. Výslednou podobu navrhl a vytvořil významný fotograf Tono Stano. Modelem pro sochu dívky nesoucí křišťálovou kouli stála slečna Ema Černáková, druhá vicemiss České republiky pro rok 2001. Sochařské práce prováděl pan Martin Krejzlík pod dohledem Tona Stana.

Zajímavosti výroby křišťálového glóbu

Sklárna Moser vyrábí ceny ve spolupráci se sochařským ateliérem Miloše Vacka, který zhotovuje bronzové sochy. Druhá část - křišťálová koule - pochází ze šikovných rukou moserovských sklářských mistrů. K prestižnímu ocenění patří i velkorysé provedení křišťálového glóbu. Velká festivalová cena měří úctyhodných 42 centimetrů a váží 5 kilogramů, přičemž průměr koule je 11,5 centimetru.

VIP návštěvníci

Do sklárny v minulosti zavítala řada významných osobností spojených právě s karlovarským festivalem. Krásu ručně vyráběného křišťálového skla obdivovali např. Claudia Cardinal, Gina Lollobrigida, Whoopi Goldberg, Ornella Muti, Gérard Depardieu, Robert Redford a další z řady významných filmových herců i tvůrců. Mezi oceněnými minulých let byla taková zvučná jména jako například Judi Dench, Jude Law, John Malkovich či Danny de Vito.

Kopii hlavní festivalové ceny je možné si prohlédnout v novém sklářském muzeu v areálu sklárny Moser v Karlových Varech – Dvorech.