Jdi na obsah Jdi na menu
 

tiskovka1.jpgÚvodní tisková konference projektu Bojovníci proti násilí na ženách se konala v Sokolově.

KARLOVARSKÝ KRAJ – Pomoc odborníka, psychické povzbuzení, lidské porozumění nebo podporu při řešení tíživé životní situace. Přesně to jsou nejčastější požadavky lidí, kteří se obracejí na nová Kontaktní místa pro oběti domácího násilí v Kraslicích, Jáchymově a ve Žluticích. Mnohdy také chtějí znát odpověď na základní otázku, jestli to, co se jim děje, lze skutečně označit za domácí násilí. A pokud se dozví, že ano, ptají se, co pro ně mohou odborníci udělat. Společné hledání cesty, jak se dostat z područí násilníka a čelit opakované agresi, však není vůbec jednoduché.

„Lidé u nás hledají porozumění i zastání ve svých rozhodnutích. Mnohdy se obávají řešit svůj problém rovnou s policií a vkládají naději do spolupráce s námi. Často jsme také jediní, komu jsou ohrožené osoby schopné říci podrobněji o své momentální situaci. Vnitřně cítí, že potřebují jakýsi podporující mechanismus, jenž by je na nelehké cestě ke změně provázel,“ přiblížila pocity klientů Mgr. Eva Chalupníková Doležalová, vedoucí Intervenčního centra v Sokolově, pod něhož spadají nově zřízená kontaktní místa. „S každým, kdo za námi přijde, mluvíme otevřeně o všech rizicích, která jsou s neřešeným domácím násilím spojená. Naší snahou je, aby ohrožená osoba nahlédla na domácí násilí jako na problém, který se časem prohlubuje a výrazně zhoršuje kvalitu života,“ doplnila Chalupníková.

Kontaktní místa pro oběti domácího násilí v Kraslicích, Jáchymově a ve Žluticích otevřela v říjnu roku 2014 nezisková organizace Pomoc v nouzi, o.p.s. Účelem služby je poskytování bezplatné odborné pomoci v oblasti domácího násilí a stalkingu – nebezpečného pronásledování. V každém městě je kontaktní kancelář otevřená dva dny v týdnu.

Osobní konzultace si mohou zájemci předem domluvit telefonicky nebo využít hodiny určené pro veřejnost. „Na požádání poskytujeme telefonické a osobní konzultace, lidé nás mohou oslovit i prostřednictvím emailu. Nabízíme základní sociální a právní poradenství související s oblastí domácího násilí, krátkodobou terapeutickou podporu. V případě potřeby umíme zprostředkovat odborné psychologické a odborné právní poradenství i další návazné služby. Pro ohroženou osobu také sestavujeme bezpečnostní plán a nabízíme pomoc při vypracování různých písemných žádostí a podání,“ popsala službu vedoucí Intervenčního centra v Sokolově.

Zatím nejvíce klientů eviduje kontaktní centrum ve Žluticích, kam se s prosbou o odbornou pomoc nebo radu zatím obrátilo osm lidí. K tomu navíc středisko úzce spolupracuje s místními organizacemi, kterým pomáhá řešit problematiku domácího násilí týkající se jejich klientů.

V Kraslicích kontaktní kancelář zatím řešila dva případy vykázání, kdy policie na stanovenou dobu zakázala násilné osobě přístup do společného obydlí a navazování kontaktu s ohroženou osobou. „Dalších pět klientů nás v Kraslicích vyhledalo s potřebou dozvědět se o konkrétních možnostech pomoci ze strany Intervenčního centra pro sebe samotné nebo pro blízkého člověka, který domácí násilí dlouhodobě zažívá. S některými udržujeme dlouhodobý kontakt, jelikož jejich situace vyžaduje více konzultací a opakovanou podporu,“ vysvětlila Chalupníková.

Právě otevření tří nových kanceláří je součástí projektu s názvem ´Bojovníci proti násilí na ženách´, který je podpořený grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Hlavním záměrem projektu je rozšíření poskytování odborné pomoci týraným osobám a eliminace domácího násilí na ženách a stalkingu - nebezpečného pronásledování. Součástí je aktivita zaměřená na posilování povědomí o dané problematice s cílem potlačit tyto závažné negativní jevy. Projekt je zaměřený na celý Karlovarský kraj a potrvá do dubna roku 2016.