Jdi na obsah Jdi na menu
 

  netopyr1.jpg

 Seznamte se blíže se záhadnými nočními tvory. Foto: CHKO Slavkovský les

KARLOVARSKÝ KRAJ - Za netopýry se mohou vypravit lidé ke středověkému dolu Jeroným a na Chebský hrad. Již tradiční putovní akce v našem regionu seznámí návštěvníky se záhadnými a mnoha mýty opředenými nočními tvory. Zájemci si budou moci vypustit živé netopýry chycené do sítí, slyšet jejich hovory během letu díky ultrazvukovému detektoru a dozvědět se řadu zajímavých informací o způsobech výzkumu a ochrany těchto drobných savců.

První pozvánka láká na Mezinárodní noc pro netopýry, jež se uskuteční v sobotu 30. srpna 2014 od 20 hodin u vchodu do středověkého dolu Jeroným ve Slavkovském lese. Tato hornická památka je od loňského roku zpřístupněn pro veřejnost. V den Netopýří noci bude pro účastníky zvýhodněné vstupné do podzemí – 50 Kč a kromě prohlídek od 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 hodin budou mimořádně prohlídky i ve večerních hodinách, a to v 17:00, 18:00 a 18:30 hodin. Vždy však maximálně po 10 osobách ve skupině.

Důl Jeroným je významnou netopýří lokalitou a vyjde-li počasí, lze zde očekávat desítky odchycených netopýrů až sedmi různých druhů. Vstup do podzemí se nachází poblíž zaniklé obce Čistá mezi Krásnem a Podstráním. Na místo se člověk nejlépe dopraví vlastním automobilem. Samotné odchytové místo s nataženými sítěmi bude jen pár metrů od silnice. Odchytu netopýrů se mohou lidé zcela zdarma, a to kdykoliv v době od 20:00 do 01:00 hodin. „Úspěšnost odchytu závisí do značné míry na počasí. V případě vytrvalého deště se akce ruší, žádné netopýry by se totiž nepodařilo chytit. V případě příznivého počasí potrvá program zhruba do 01:30 hodin. Návštěvníci by si měli vzít s sebou baterku a teplé oblečení, noci tady bývají chladné,“ upozornila Jana Rolková ze Správy CHKO Slavkovský les.

netopyr3.jpg

Další přátelské setkání s netopýry se koná v pátek 5. září 2014 od 19:00 v prostoru Chebského hradu a jeho okolí konat. Pro děti tu budou připraveny hry a soutěže zaměřené na netopýry a jejich život. Do celovečerního programu je začleněna i fotografická výstava Ivana Kletečky a Přemysla Tájka s názvem Za netopýry do tajemného podzemí Karlovarského kraje. Akci doplní také poutavá přednáška o biologii a životních zvycích netopýrů.

Nádvoří chebského hradu s výstavou bude pro dříve příchozí otevřeno k prohlídce už od 19:00, kdy odstartují hry a soutěže pro děti. Hlavní program začne od 20:30 přednáškou o životě netopýrů a detektoringem netopýřích hlasů. Završením večera bude ukázka odchycených netopýrů. Pro účastníky soutěží i dětských her jsou připraveny originální netopýří ceny. Vstup na akci je zdarma.
„Úspěšnost odchytu netopýrů závisí do značné míry na počasí. Ovšem Netopýří noc v Chebu se bude konat za každého počasí a pořadatelé slibují, že netopýři budou k vidění i za deště pod střechou hradní kaple,“ uvedla Jana Rolková s tím, že předpokládaný konec programu je kolem 22:20. V případě příznivého počasí však bude pro zájemce program prodloužen. Také v Chebu by si návštěvníci měli přinést svoji svítilnu a teple se obléci.