Jdi na obsah Jdi na menu
 

jeleni1.jpg

Naučná stezka protne mimo jiné také zaniklou obec Jelení.

KARLOVARSKÝ KRAJ – Celkem tři projekty z Karlovarského kraje získaly aktuálně dotaci z přeshraničního programu Cíl 3. Jedním z nich je záměr vybudovat takzvanou Karlovu stezku.

„V rámci projektu dojde na české straně k vytvoření dvoukilometrového úseku cyklostezky mezi obcemi Pernink a Abertamy. Dále  se opraví 290 metrů dlouhý úsek místí komunikace na cyklotrase číslo 2000 v obci Nové Hamry. Tudy povede i nová naučná stezka, která bude 12 kilometrů dlouhá a pokračovat bude z Nových Hamrů přes zaniklou obec Jelení až ke statní hranicí se SRN souběžně s právě projektovanou cyklostezkou Aue – Karlovy Vary,” vysvětlil náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil.

Naučná stezka bude osázena 16 tabulemi s informacemi o fauně, floře a historii společného území. „Všechny tyto projektové aktivity na české straně společně s úpravami na saské straně přispějí  k vytvoření přeshraniční regionální cyklostezky s hlavní trasou z Aue do Karlových Varů dlouhou 60 kilometrů. Na české straně to bude 35 a na německé 25 kilometrů,” sdělila mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Dalším projektem je ´Novostavba přeshraniční mateřské školy Sluneční svit – Sonnenschein v Klingenthalu´. „Jde o spolupráci Kraslic a Klingenthalu, kdy se v Klingenthalu postaví nová mateřská škola pro 93 dětí, z nichž je 10 míst je určeno pro děti z České republiky. Klingenthal také v rámci projektu zaměstná českou vychovatelku, jejímž úkolem pomoci dětem při prvním kontaktu s novým prostředím a zabývat se bude také  jazykovou výchovou dětí a pedagogů,” uvedl Navrátil.

Zajímavě zní také ´Historická topografie kulturního dědictví česko – saského pomezí´. Tento projekt se územně dotýká Karlovarského a Ústeckého kraje. Záměr umožní vytvoření informačního portálu o památkách průmyslového dědictví v příhraničí česko – saského regionu.