Jdi na obsah Jdi na menu
 

13. 5. 2020

ruce1.jpg

Česko-německé dílo stojí u hraničního kamene mezi městy Aš a Selb. Foto: T. Dolejš

AŠ/SELB - Karlovarský sochař Tomáš Dolejš má za sebou další umělecký počin. Nebyl na to ale tentokrát sám. Společně s německým výtvarníkem Wolfgangem Stefanem z německého Selbu vytvořili monument páru rukou směřujících ke spojení. Německý kolega svou část vytvořil z jednoho kusu dubového stromu, Tomáš Dolejš pak zůstal věrný rezavému cortenu. Společné dílo je umístěné u hraničního kamene mezi městy Aš a Selb, jako symbol vzájemné úcty. Kvůli vládnímu omezení ale bohužel proběhne slavnostní odhalení až v polovině září.

Ocelová konstrukce je připevněna k betonové desce, kterou dělí červená linka znázorňující hranici mezi oběma státy. Ruce, každá z části své hranice, směřují k sobě. Tomáš Dolejš použil oblíbený Corten. Jde o povětrnostně odolnou ocel, která vytvoří tenkou vrstvu rzi. Ta slouží jako ochranná vrstva a materiál tak nerezaví do hloubky. „Byla to pro mě zatím asi největší výzva. Mám rád věci, které mají přesah, a doufám, že toto poselství bude znít i v příštích generacích,“ řekl autor ruky z dvoumilimetrového plechu Tomáš Dolejš.

Wolfgang Stefan svou ruku vytvořil z jednoho kusu dubového stromu, který rostl za jeho rodinným domem. Práce na obou sochách trvaly přibližně šest měsíců, kdy se oba umělci několikrát sešli. „Pracovat a setkávat se s Wolfgangem pro mne bylo nejen umělecky velmi inspirující. Jeho zahrady plné především kamenných soch jsem opouštěl vždy očarován. Jsem moc rád, že jsem skulpturu vytvářel právě s ním,“ dodal karlovarský sochař.

Dílo nese název Podaná ruka. Vzniklo v rámci projektu Ganz nah/Velmi blízko, nad kterým převzali záštitu ministři zahraničních věcí Bavorské a České republiky. Realizuje jej Sdružení výtvarných umělců Hochfranken (Horní Franky). Zapojena do něj jsou příhraniční města Selb a Aš. Celý projekt zahrnuje množství kulturně i umělecky zajímavých setkání s cílem nadále sbližovat oba národy a zapomenout jednou provždy na staré křivdy. Na realizaci většiny programu mají prozatím vliv vládní opatření kvůli nákaze Covid-19.

Pavla Sofilkaničová