Jdi na obsah Jdi na menu
 

kola1.jpg

Na trasu se vypravil také hejtman našeho kraje Josef Novotný (vlevo).

KARLOVARSKÝ KRAJ - K aktivitám rozvojového projektu EuroVelo 13 – Stezka železné opony se připojil Karlovarský kraj. Trasa má připomenout takzvanou železnou oponu, která rozdělovala Evropu téměř čtyřicet let. Na trasu se v uplynulých dnech vypravili zástupci našeho regionu společně s německým europoslancem Michaelem Cramerem, aby stezku prezentovali veřejnosti, upozornili na ni cykloturisty a podpořili  přeshraniční spolupráci v této oblasti.

Stezka železné opony prochází Českou republikou v délce téměř 600 kilometrů a je vyznačena terénním značením v celé délce na území Karlovarského kraje. Oficiálně byla vybrána jako trasa číslo 13 evropské sítě EuroVelo. „Šlo nám především o to, seznámit se s částí stezky na území našeho regionu, zhodnotit současný stav připravenosti této dálkové trasy a představit ji veřejnosti na české i německé straně. Právě proto se s námi na cestu vydal duchovní otec projektu Stezky železné opony, europoslanec Michael Cramer,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný.

Česko-německá cyklovýprava navštívila mimo jiné německý Mödlareuth, kde byla cesta symbolicky zahájena. Dále se vydala na Trojmezí, do Aše, Chebu nebo Neualbenreuthu. „Setkali jsme se s představiteli měst, obcí či mikroregionů. Zástupci Českých drah během akce prezentovali nabídku cyklopůjčoven a elektrokol. Cestu jsme ukončili předáním štafety Plzeňskému kraji v Chodové Plané,“ dodal hejtman.

Stezka železné opony začíná u Barentsova moře, sleduje norsko-ruskou hranici k finsko-ruské hranici a Baltskému moři. Následně míří k pobřeží Estonska, dále pak do Lotyšska, Litvy, Kaliningradu, Polska a Německa. Z Lübecku pokračuje podél bývalé hranice mezi východním a západním Německem až do místa, kde spolu hraničí Sasko, Bavorsko a Česká republika, dále pak výšinami Šumavy, okolo Moravy a Bratislavy a překročí Dunaj u Vídně. Podél jižní hranice Maďarska trasa objíždí Slovinsko, Chorvatsko a Srbsko. Dále pak sleduje Dunaj mezi Rumunskem a Srbskem, kříží Bulharsko a bývalou jugoslávskou republiku Makedonie, několikrát zavítá do Řecka a Turecka a končí na břehu Černého moře v Bulharsku. „Na projektu se podílí partneři Evropské cyklistické federace včetně Nadace Partnerství,“ sdělila mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.