Jdi na obsah Jdi na menu
 

5. 10. 2020

johannes1.jpg

Pro návštěvníky se štola Johannes opět otevře v dubnu 2021. Foto: IC Boží Dar

Až do posledního zářijového týdne nebylo zcela jasné, zda rekord návštěvnosti štoly Johannes z roku 2019 bude pokořen. Zájem o historickou štolu ze 16. století na Zlatém Kopci u Božího Daru na Karlovarsku však překonal všechna očekávání.

Památka UNESCO, podobně jako další památky v Krušných horách zapsané na Seznam světového dědictví, otevíraly v důsledku pandemie COVID-19 s měsíčním zpožděním.

„Zájem návštěvníků byl enormní. Nejvytíženější byly prázdninové měsíce, kdy byste v limitovaných skupinách doslova nenašli žádnou volnou prohlídku ani volné místo. Lidé využívali předrezervace online, což nám samozřejmě práci usnadnilo,“ uvedla Ing. Blanka Nováková, jednatelka Služeb Boží Dar s.r.o., které o štolu pečují a zajišťují provoz.

Rekordní návštěvnost v Krušných horách byla zásluhou především Čechů. Štolu však "objevili" také němečtí návštěvníci, zejména ze sousedního Saska, které má rovněž mnoho UNESCO památek v rámci Hornické krajiny Krušnohoří/ Erzgebirge.

Během letošní návštěvnické sezóny byla připravena také řada aktivit v rámci oslav 1. výročí zápisu na Seznam UNESCO. Jednalo se například o noční prohlídky. Děti i dospělí si zase užili akce konané v rámci 20. výročí znovuobjevení štoly Johannes a Dnů evropského dědictví.

A co se bude dít v historickém podzemí nyní? Štola se po nezbytných revizních pracích, jako jsou kontroly žebříků, opravy výdřev a výztuží a dalších součástí, uzavírá na celou zimní sezónu. Jedná se totiž o významnou přírodní lokalitu - zimoviště netopýrů. Turisté a cyklisté si ovšem celoročně mohou prohlédnout exteriérová hornická díla na Kaffenbergu u Zlatého Kopce, jako jsou haldy nebo vodní díla na Stříbrné stezce / Silberstrasse. Pro návštěvníky se štola Johannes znovu otevře v dubnu 2021.