Jdi na obsah Jdi na menu
 

sbirka22.jpg

Také v Karlovarském kraji mohli lidé darovat zakoupené potraviny.

KARLOVARSKÝ KRAJ – V sobotu 12. listopadu se uskutečnil 4. ročník Národní potravinové sbírky, který přinesl rekordní zájem veřejnosti. V 659 obchodech po celé České republice jednotliví dárci odevzdali 312 tun jídla, z toho 4,6 tun drogistického zboží. Zapojení výrobci a organizace mimo obchodních řetězců vybraly a přispěly do celkového rozpočtu 30 tunami. Přímo v Karlovarském kraji lidé darovali 9,1 tuny, což je o 400 kilogramů více než v loňském roce. Číslo však není konečné, během týdne totiž ještě zvývá rozdělit zboží, které se podařilo sesbírat v obchodech s drogerií.

„Z výsledku máme velkou radost. Sbírka totiž opět byla rekordní a potvrdila skutečnost, že lidé chtějí pomáhat potřebným a není jim lhostejný osud těch, kteří strádají. Děkuji všem dárcům i dobrovolníkům, kteří se do sbírky pustili se snačným nasazením,“ reagoval Milan Hloušek, ředitel Potravinové banky Karlovarského kraje z.s.

sklad1.jpg

Darované potraviny putovaly do skladu potravinové banky.

Do charitativní akce se zapojily vybrané obchody Albert, BILLA, Globus, Kaufland, Lidl, Makro, Penny Market, Tesco a všechny drogerie dm markt a ROSSMANN. Proto se letos nově v drogeriích úspěšně vybíralo i nepotravinové zboží v celkové hodnotě 640 000 Kč.

Za rekordními výsledky stojí především větší informovanost veřejnosti, která pozoruje, že se na jedné straně jídlem skutečně plýtvá, a na druhé straně si ho nemohou koupit v dostatečné míře určité skupiny lidí. Konkrétně se jedná o seniory, matky samoživitelky, pěstounské rodiny, hendikepované a další. Právě upozornit na tuto problematiku je smyslem naší sbírky,“ připomíná Pavlína Kalousová z pořádající organizace Byznys pro společnost.

Kvůli nárůstu počtu zapojených obchodů 659 – (315 prodejen obchodních řetězců a 344 prodejen drogerií) – bylo do sbírky zapojeno 3 569 dobrovolníků. „Jako koordinátor dobrovolníků jsem byla v prodejně BILLA v Karlových Varech. Panovala zde velice příjemná atmosféra, personál prodejny byl velice vstřícný a sami zaměstnanci se do akce zapojili a zakoupili trvanlivé potraviny,“ říká Božena Nývltová z KSK centra, o.p.s. a dodává: „Velice mě potěšilo, že někteří lidé přišli do prodejny jen kvůli sbírce a veškeré zakoupené potraviny nám za pokladnami odevzdali,“

Radost z průběhu sbírky měl také Martin Polák z neziskové organizace Pomoc v nouzi, o.p.s. Ten měl na starosti koordinaci dobrovolníků v sokolovském Tescu. „Před zahájením sbírky jsem si říkal, že by bylo pěkné dosáhnout jedné tuny potravin, což se nakonec povedlo,“ prohlásil s úsměvem Polák.

sbirka25.jpg

V dobrovolnických týmech panovala dobrá nálada.

Stejně jako vloni byla dopravním partnerem sbírky společnost Raben Logistics, která se starala o svoz vybraného zboží do potravinových bank a charitativních organizací. „Do akce jsme poslali 24 řidičů, kteří svezli zboží ze 72 prodejen po celé České republice a najeli přitom 3 989 kilometrů,“ doplňuje Martina Netuhová, marketingová a PR specialistka ze společnosti Raben Logistics Czech s.r.o.

Potravinovou sbírku také podpořili někteří výrobci potravin přímým závozem potravinových darů. Jednalo se konkrétně o společnosti Hamé, Unilever, Kostelecké uzeniny, Penam a mlékárnu Tatra. Poprvé se také sbírky zúčastnil dodavatel papírových krabic Thimm Packaging. V letošním roce evidovala sbírka i zvýšený zájem zapojených organizací a firem, které se rozhodly, že uspořádají sběr potravin mezi zaměstnanci na vlastním pracovišti nebo mezi rodiči. Patřili mezi ně například společnosti Nestlé, Sodexo, Unilever, Ipsos, MŠ Barrandov a Český rozhlas v Praze.

Národní potravinová sbírka je organizována platformou Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy. Na realizaci sbírky se podílí řada neziskových organizací (např. jednotlivé pobočky Armády spásy a Charity, azylové domy apod.). Vybrané potraviny budou poskytnuté klientům participujících neziskových organizací.