Jdi na obsah Jdi na menu
 

hrbitov1.jpg

Starý židovský hřbitov je připomínkou zaniklé vesnice Krásná Lípa. Dochované náhrobky se nacházejí ve svahu nad vodárenskou nádrží Rovná.

KARLOVARSKÝ KRAJ – Jak bohatý je Karlovarský kraj na židovské památky se může přesvědčit veřejnost z mapy, jež nově vydalo občanské sdružení Balime. Zatím žádná mapa, která takto komplexně poukazuje na židovské hřbitovy a památky v našem kraji, ještě nevyšla. Je zpracovaná čtyřjazyčně – česky, hebrejsky, anglicky a německy. Člověk se z ní dozví, že se v regionu nachází 23 měst a obcí, kde lze tyto památná a pietní místa najít. Jedná se o Karlovy Vary, Sokolov, Cheb, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Krásnou Lípu, Kostelní Břízu, Kynšperk nad Ohří, Bečov nad Teplou, Luku, Chyši, Čistou, Svatavu, Útvinu, Hroznětín, Nejdek, Loket, Arnoltov, Lázně Kynžvart, Drmoul, Úbočí, Malá Šitboř a Lomničku. Zakresleno je tak 39 míst obestřených mystikou a varováním.

Ani tato mapa však není komplexní. „Původně v ní mělo být celkem 44 míst, ale pět z nich jsme nakonec museli vypustit. Především kvůli tomu, že se nám již do mapy nevešla,“ uvedla Jana Kofránková, vedoucí projektu a ředitelka Balime.
V projektu jde především o stručné připomenutí možných malebných či naopak holocaustem zle poznamenaných míst, která jsou spojena s židovskou tematikou v našem kraji. „Mapa má inspirovat zdejší občany k zajímavým výletům a být pro ně možnou formou začátku těsnějšího poznávání bývalých obyvatel a historie místa, kde žijí. Dále by měla sloužit jako taková první pomoc potomkům židovských obyvatel, jenž se chtějí podívat na místa, kde žili oni nebo jejich předci. Jedná se často o jedince či rodiny, kteří se vystěhovali, nebo byli donuceni se vystěhovat do Izraele, USA, Německa či do vnitrozemí. Mapa má také varovat před tím, kam až může dojít rasismus a lidská nesnášenlivost,“ sdělila Kofránková.

hrbitov3.jpgInspirací byl projekt Kešet, který vede chasidský Žid Jaroslav Achab Haidler, jenž je průkopníkem v obnovování a mapování židovských hřbitovů v České republice. „Velmi nám záleželo na grafické stránce mapy. Potřebovali jsme na malé ploše umístit text čtyřjazyčně, fotografie a ještě dodat nějaké informace mezi řádky, které není nutné překládat, protože jsou všem lidem na celém světě jasné – a to v grafické zkratce. To se, myslím, povedlo. Především díky pražské ilustrátorce dětských knih Petře Řezníčkové,“ doplnila s tím, že součástí mapy jsou i naznačené návody, jak se chovat na židovském hřbitově.
„Mapa je jen lehkou ukázkou toho, co se skutečně v našem regionu dělo v předvečer druhé světové války a holocaustu i dávno předtím, než antisemitismus vygradoval do této tragédie. Nyní připravujeme k mapě ještě brožuru doprovodných textů k jednotlivým místům a krátký průvodce o židovských zvycích. Dále pak tipy, jak lidé mohou individuálně pomáhat tato místa rekultivovat, zachovat a dodatečně uctít památku bývalých obyvatel kraje,“ dodala.

Mapa je k dostání v infocentrech v Chebu, Karlových Varech, Mariánských Lázních a Sokolově.