Jdi na obsah Jdi na menu
 

netopyr1.jpg

Poznejte tajemný život nočních letců: Fotokoláž: CHKO Slavkovský les

KARLOVARSKÝ KRAJ – Netopýrům bude patřit následující víkend. Již v pátek 28. srpna se za nimi mohou lidé vypravit do Jáchymova. Následující den se záhadnými a mnoha mýty opředenými nočními tvory potkají ve středověkém dole Jeroným ve Slavkovském lese.

Cílem tradiční putovní akce, která se koná v rámci Mezinárodní noci pro netopýry, je představit veřejnosti málo známý a tajemný život nočních letců – netopýrů. Páteční program v Jáchymově začíná od 19 hodin v muzejních prostorách Královské mincovny. Během akce se kromě poutavé přednášky mohou návštěvníci těšit také na soutěže pro děti, kvíz pro dospělé, výstavu fotografií netopýrů a jimi obývaného podzemí. K vidění budou i některé velice zajímavé exponáty z muzejních depozitářů. „Ukážeme vám, jak se netopýři studují, bude připravena ukázka odchytu do sítí či sledování netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru. Na závěr si budete moci prohlédnout i živé netopýry,“ lákají širokou veřejnost organizátoři akce.

Další dostaveníčko s netopýry je plánováno na sobotu 29. srpna a sraz zájemců je od 19 hodin u vchodu do dolu Jeroným, který se nachází poblíž zaniklé obce Čistá mezi Krásnem a Podstráním. Letošní akce tak míří do jedné z nejvýznamnějších netopýřích lokalit v západních Čechách.

Návštěvníci si budou moci zblízka prohlédnout živé netopýry chycené do sítí, slyšet jejich hovory během letu díky zvukovému detektoru a dozvědět se řadu zajímavých informací o způsobech výzkumu a ochrany těchto ohrožených létajících savců. Pro děti budou připraveny hry a soutěže zaměřené na netopýry a jejich život. Kdo se zapojí, může se těšit na originální netopýří ceny. Do celovečerního programu je začleněna i fotografická výstava Ivana Kletečky a Přemysla Tájka s názvem Za netopýry do tajemného podzemí Karlovarského kraje. Chybět nebude ani poutavá přednáška o biologii a životních zvycích netopýrů. „Na závěr noci si budete moci vypustit sami i živé netopýry chycené do sítí,“ slibují pořadatelé. Vstup na akci je zdarma, kromě vstupu do podzemí.

Důl Jeroným je od loňského roku zpřístupněn pro veřejnost a letos má i nově otevřenou expozici se zázemím. V den konání netopýří noci bude pro zájemce zvýhodněné vstupné do podzemí za 50 Kč. Navíc kromě prohlídek od 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hodin budou mimořádné exkurze i ve večerních hodinách, a to v 17:00, 18:00 a 18:30 hodin. Vždy maximálně po 10 osobách ve skupině.

Středověký důl Jeroným je důležitou netopýří lokalitou a vyjde-li počasí, lze zde očekávat desítky odchycených netopýrů až sedmi různých druhů. Úspěšnost odchytu závisí do značné míry na počasí. Ovšem akce se bude konat za každého počasí. V případě příznivých povětrnostních poměrů bude program trvat zhruba do 01:30 hodin. „Nezapomeňte si vzít s sebou baterku a teplé oblečení, noci bývají chladné,“ upozorňují organizátoři akce.

Na přátelské setkání s netopýry a symbolické rozloučení s létem a prázdninami co nejsrdečněji zvou Muzea Karlovy Vary a Sokolov, AOPK ČR – Správa CHKO Slavkovský les a Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kladská. Akci zaštítila Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON).