Jdi na obsah Jdi na menu
 

trabant1.jpg

Snímek z loňské spanilé jízdy po Karlovarském kraji.

KARLOVARSKÝ KRAJ – Motoristé v Karlovarském kraji by měli zpozornět. Ve středu 1. dubna totiž vyrazí na silnice zelený Trabant 601, který bude šoférovat Milan Hloušek, pracovník neziskové organizace Pomoc v nouzi, o.p.s. V malém retro vozítku zamíří za lidmi do menších měst, obcí i vesniček, aby jim poradil, kam se mohou obrátit, pokud se ocitnou v tíživé životní situaci. Jeho úkolem bude zejména informovat o Kontaktních místech pro oběti domácího násilí v Kraslicích, Jáchymově a ve Žluticích, která vznikla v rámci osvětové kampaně ´Bojovníci proti násilí na ženách´.

„První naší zastávkou bude Kynšperk nad Ohří, kde bychom se měli 1. dubna potkat s představiteli města a přiblížit jim našich kampaň. Konkrétně se budeme domlouvat i na další spolupráci, protože během roku chceme v Kynšperku nad Ohří uspořádat besedu s veřejností na téma domácí násilí a stalking,“ uvedl Milan Hloušek, PR manažer neziskové organizace Pomoc v nouzi, o.p.s.

V letošní sezóně čeká bakelitového trabantíka spousta výletů a dokonce i jedna adrenalinová jízda. „V sobotu 18. července 2015 jsme pozváni na tuningový sraz na letiště v Krásně, kde si s naším závoďákem střihneme ostrý sprint. Budeme rádi, když se najdou fanoušci, kteří nás přijedou povzbudit,“ usmál se Hloušek.

Trabanta lidé potkají i jinde. Třeba v Kraslicích, kam zamíří v sobotu 27. června na tradiční hudební akci Try & Play. „Výjezdů máme naplánováno opravdu hodně. S trabantem dorazíme převážně tam, kde budeme pořádat různá setkání a přednášky pro studenty,“ doplnil pracovník neziskovky.

Malé retro vozítko brčálové barvy je zvolené záměrně. Má vzbudit pozornost a zarýt se do paměti široké veřejnosti. Stejně jako velké logo Pomoci v nouzi na kapotě auta. „Abychom lidem pověděli o našich službách, musíme za nimi dojet, a třeba i do těch nejodlehlejších částí regionu. Také tam totiž může žít člověk, který zoufale čeká, až mu někdo podá pomocnou ruku,“ poznamenal pracovník Kontaktního místa pro oběti domácího násilí v Jáchymově Jiří Král, DiS.

Ve svém kufru poveze trabant nejenom informační letáky, ale zároveň drobné dárky pro radost. „Kdo si bude chtít trochu osladit život, tomu nasypeme plnou hrst cukříků s naším logem. Jak praví Konrád Maleth, život nemusí být hořký,“ odcitoval Hloušek.

Po zimní přestávce se zelený Trabant 601 dočkal důkladného servisu a řady oprav. „Na autě se vystřídalo několik šikovných techniků. Vozidlo dostalo například nové obutí nebo výkonnější autobaterii,“ upřesnil trabantista.

Kontaktní místa pro oběti domácího násilí v Kraslicích, Jáchymově a ve Žluticích otevřela v říjnu roku 2014 nezisková organizace Pomoc v nouzi, o.p.s. Účelem služby je poskytování bezplatné odborné pomoci v oblasti domácího násilí a stalkingu – nebezpečného pronásledování. V každém městě je kontaktní kancelář otevřená dva dny v týdnu.

Osobní konzultace si mohou zájemci předem domluvit telefonicky nebo využít hodiny určené pro veřejnost. „Na požádání poskytujeme telefonické a osobní konzultace, lidé nás mohou oslovit i prostřednictvím emailu. Nabízíme základní sociální a právní poradenství související s oblastí domácího násilí, krátkodobou terapeutickou podporu. V případě potřeby umíme zprostředkovat odborné psychologické a odborné právní poradenství i další návazné služby. Pro ohroženou osobu také sestavujeme bezpečnostní plán a nabízíme pomoc při vypracování různých písemných žádostí a podání,“ popsal službu Jiří Král, DiS.

Právě otevření tří nových kanceláří je součástí projektu s názvem ´Bojovníci proti násilí na ženách´, který je podpořený grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Hlavním záměrem projektu je rozšíření poskytování odborné pomoci týraným osobám a eliminace domácího násilí na ženách a stalkingu - nebezpečného pronásledování. Součástí je aktivita zaměřená na posilování povědomí o dané problematice s cílem potlačit tyto závažné negativní jevy. Projekt je zaměřený na celý Karlovarský kraj a potrvá do dubna roku 2016.