Jdi na obsah Jdi na menu
 

kniha_kluc1.jpg

Knihu doplňuje zhruba 250 převážně nepublikovaných fotografií.

SOKOLOVSKO – Monografii s názvem "Sokolovo: ve stínu propagandy", by neměli opomenout příznivci historické literatury. Nová kniha Jiřího Klůce přináší dosud neznámé informace týkající se prvního bojového vystoupení československých vojáků na východní frontě u Sokolova v březnu 1943. V první části publikace je hlavní důraz kladen na počátky odboje v Polsku, internaci Čechoslováků v SSSR a zejména na vojenské a politické pozadí organizování Československé vojenské jednotky v Buzuluku a boj o Sokolovo.

Kniha podává také první ucelený přehled detailního popisu nasazení nepřítele - vojáků 6. tankové divize Wehrmachtu a jejich ztrát. Autor se věnuje i otázce československých zajatců.

kniha_kluc3.jpgVe druhé části se zabývá poválečnými osudy bojovníků od Sokolova nebo odkazem boje o Sokolovo nejen v armádě, ale i v kultuře. Přibližuje i personální a propagandistické spojitosti se západočeským Sokolovem, který byl přejmenován z německého Falknov na český název právě u příležitosti 5. výročí bitvy u Sokolova. Knihu doplňují bohaté přílohy a přibližně 250 převážně nepublikovaných fotografií. Autor využil domácích i zahraničních archivních materiálů, aby podal co nejpřesnější obraz bitvy.

Zájemci si mohou knižní novinku koupit u dobrých knihkupců nebo objednat přímo u autora emailem sokolovo1943@seznam.cz.

Jiří Klůc se zabývá se problematikou československé vojenské jednotky v Sovětském svazu za druhé světové války, regionálními dějinami Sokolovska, historií vojenské hudby a otázkou Němců v československé zahraniční armádě. Je autorem řady článků a studií s regionální i celostátní tématikou. Věnuje se rovněž přednáškové činnosti. Zvítězil v evropské historické soutěži Eustory, ve Středoškolské odborné činnosti v oboru historie. Získal cenu časopisu Dějiny a současnost (2015), Asociace učitelů dějepisu ČR (2015) a řadu dalších ocenění. V rámci autorského týmu spolupracuje na tvorbě Multimediálního průvodce Karpatsko-dukelskou operací.