Jdi na obsah Jdi na menu
 

  kotilinek1.jpg

 Roman Kotilínek představuje první svazek z edice regionální historie.

KRASLICE – Kraslice za Velké války aneb Daleko od zákopů 1914 – 1918. Takto výstižně pojmenoval kraslický patriot Roman Kotilínek naučnou publikaci, kterou vydal u příležitosti 100. výročí vypuknutí 1. světové války. Svůj literární počin nechal zveřejnit v rámci edice Ozvěny historie pod značkou Vlastivědného nakladatelství Jos. R. Vilímka & R. Kotilínka v Kraslicích. Tímto pojmenováním kraslický nakladatel odkazuje na jedno z nejslavnějších vydavatelství přelomu 19. a 20. Století, které v roce 1884 založil český publicista Josef Richard Vilímek. Nyní se na tradici známého pražského nakladatelství rozhodl navázat Roman Kotilínek, a to spojením svého jména se jménem věhlasného vydavatele.

„Edice regionální historie je zaměřená na publikování sešitů, které vedou čtenáře k poznávání naší minulosti. Nakladatelství pak také slouží všem, kdo pomýšlejí na vydání svých literárních prací. Může se jednat o vlastivědné, naučné a jinak krásné tisky,“ prohlašuje s úsměvem Roman Kotilínek.

Ve své literární novince přináší autor přímý pohled na život obyvatel příhraničních Kraslic v době Velké války. Ukazuje například, jaký dopad měl válečný konflikt na dodávky nejzákladnějších potravin. Tehdy kvůli nedostatku jídla rostla ve městě nespokojenost a docházelo k živelným demonstracím. Vedle potravinové krize se začala záhy projevovat také nouze o uhlí. Pro jeho nedostatek byli krasličtí lékaři dokonce nuceni v prvním roce války uzavřít své ordinace i kraslickou nemocnici Františka Josefa I. Červený kříž proto zřídil náhradní zdravotnické zařízení ve zdejší Turnhalle.

„Vraťme se o sto let zpět do historie tohoto městečka a zkusme si představit život lidí, žijících zde – daleko od svištících granátů a kulometů, štěkajících z bahna studených zákopů Velké války, pro niž se vžilo označení ´první´. Její poznání nám snad přiblíží atmosféru minulých dob, které tolik ovlivnily naše dnešní časy, ač si to většina z nás ani neuvědomuje,“ promlouvá ke čtenářům  Kotilínek a zároveň je pozvolna vtahuje do víru velkých dějin.