Jdi na obsah Jdi na menu
 

mhkniha1.jpg

Milan Hloušek se raduje ze své románové prvotiny.

KRASLICE – Ke čtenářům v těchto dnech putuje netrpělivě očekávaná knižní novinka od kraslického rodáka Milana Hlouška nesoucí název „Letní dny bez konce“. Román přinášející žhavé a zároveň mrazivé čtení vydalo pražské nakladatelství Krigl, které publikaci zařadilo do knižní distribuční sítě v České republice i na Slovensku. Vedle toho je poutavá beletrie k dostání také na řadě míst Karlovarského kraje. Zájemci o knihu se tak nemusejí obávat, že by se k ní nemohli dostat.

Již dnes je román k dostání v Informačním centru v Kraslicích, Krajské knihovně v Karlových Varech, na Statku Bernard v Královském Poříčí nebo v Tříkrálové kavárničce v Sokolově. Postupně budou přibývat další místa, kde si zájemci budou moci knihu zakoupit.

Kdo chce, může se s autorem potkat osobně, a to při slavnostním křtu ve středu 19. dubna od 19 hodin v Městské knihovně v Kraslicích. Dále Hloušek zavítá do Městské knihovny v Sokolově, kde v úterý 16. května bude od 18 hodin debatovat s příznivci regionální literatury. 

obalka2.jpgA o čem literární dílo kraslického autora vlastně pojednává? Román tvoří několik dějů, které do sebe důmyslně zapadají. Čtenář je vplétán do tajemného osudu malého děvčete z horského městečka, které se svojí matkou trpí pod útlakem sadistického tyrana. Jejich trápení by možná zůstalo navždy skryté, nebýt starého muže ze sousedství, jenž začíná tušit, že se za zdmi jejich domu odehrává cosi hrůzostrašného. Ačkoli sám prožívá bol z rozpadu rodiny zapříčiněného tragickou smrtí dcery, rozhodne se k činu, k němuž těžce sbírá odvahu. 

To je však pouze jeden díl skládačky životního dramatu, který autor svým netradičním vypravěčským stylem přináší. Zajímavě pojatá je i ústřední postava mladého novináře Michala, jenž neplatí za klasického románového hrdinu. Životem je spíše postrkován, než aby se mu sám vzepřel. Z letargie ho vytrhne teprve až dovolená ve Španělsku, kde se potkává s nymfami, které ho vrhnou do víru neočekávaných zvratů a vychýlí jeho osudovou křivku.

Jednotlivé dějové osy jsou vsazené do míst, které autor dobře zná. „Čtenáře zvu nejen do překrásných Krušných hor, konkrétně do mých oblíbených Kraslic, ale také k návštěvě evropských metropolí nebo slunných pláží ve Španělsku a Portugalsku,“ poznamenal Hloušek.

Nápaditě rozkročený příběh vyvolává nepřetržitou zvědavost a nutí čtenáře číst dál a dál. Strhující pasáže plné nepředvídatelných situací střídají útvary podněcující hlubší rozjímání nad palčivými otázkami lidského bytí. „Prostor k zamyšlení nabízejí například kapitoly z Polska, kam Michal odjíždí v období úmrtí prezidenta Václava Havla. Ve Varšavě pak zjišťuje, jak moc byl významný pro Českou republiku i okolní svět,“ přiblížil dané téma Hloušek.

Spisovatel se v knize neostýchá odvážně postavit vážným tématům jako je domácí násilí nebo stalking. Tyto náměty se jako červená linka táhnou celým románem a nastavují zrcadlo současné společnosti. Vedle toho autor umí příběh odlehčit nadsázkou a humorem. Především v pasážích, kdy se na scéně objevuje zcela netypická románová postava – Trabant.