Jdi na obsah Jdi na menu
 

 gruss.jpg

Vladimír Prokop (na snímku vlevo) při autogramiádě v sokolovském zámku.

knihagruss.jpgKRASLICKO – Franz Gruss – opomenutý umělec Kraslicka. Takový je název nové knihy sokolovského učitele a publicisty Vladimíra Prokopa. Ve své publikaci se snaží čtenářům nastínit a četným obrazovým materiálem doložit, jak významné bylo Grussovo dílo pro tehdejší umělecký svět a jaký odkaz zanechal pro dnešní generace. Právě to se rozhodl autor v knize vyjádřit a zasadit do historických souvislostí, které Grussův život zásadně ovlivnily. Narodil se 3. června 1891 v Kraslicích a později žil dlouhá léta v osadě Nancy u Stříbrné, kde také maloval a tvořil. Po II. Světové válce v roce 1946 však musel příhraničí jako opustit. Byl totiž po svém otci Rakušan. Nucený odsun z Československa stihl i jeho rodinu.

„Drtivou většinu svého díla tady musel nechat. Jeho obrazy pak byly rozkradené nebo zničené. Sochy zlikvidovány a fresky zamalovány. Jeho chalupa v Nancy spadala do vojenského území, takže byla rozbombardovaná,“ vylíčil Prokop. Komunisté v Grussově tvorbě viděli propagaci fašismu. Hodně totiž tvořil pomníky vojákům z I. světové války. „Když pro něho přišla komise, tak si zabalil velká plátna. Oni mu to ale zakázali a vyhodili ho bez obrazů. K tomu mu řekli, že umění musí zůstat tady. To Gruss okomentoval cynickou poznámkou – konečně jsem se dozvěděl, že moje obrazy jsou také uměním.“ Poválečný odsun těžce nesl a už se do rodného kraje nikdy nevrátil, přestože tak mohl učinit například v šedesátých letech.

Gruss si pro svojí tvorby si často vybíral motivy smrti nebo posledního momentu v lidském životě. „Dělal lehce expresionistické obrazy, téměř smutné, řekl bych až existenciálně laděné. Kromě toho vytvářel sochy a postupně se stal výraznou postavou Podkrušnohoří. Maloval i krajiny a přírodu kolem sebe. I tady ale volil utlumené barvy, zemité hnědi a zeleně,“ poznamenal Prokop. „Musím také připomenout, že byl špičkovým kreslířem. Když si na Kraslicku vydobyl svoji pozici, tak zde vedl krajinářské kurzy, ale zejména figurální kresby pro budoucí umělce,“ pověděl publicista.