Jdi na obsah Jdi na menu
 

story.jpgSOKOLOV – Kdo se aktivně věnuje golfu, má jistě ve své knihovničce publikaci s názvem Green story. Ačkoli vyšla již v roce 2008, je stále k dostání, alespoň tedy v Sokolově. Knihu o historii golfu s regionálním zaměřením napsali Vladislav Podracký a Lukáš Svoboda. Čtenář se z ní dozví, že české dějiny tohoto sportu mají svoji kolébku v lázeňském trojúhelníku Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy Lázně. Je toho však mnohem více, co tato kniha může nabídnout. Člověk také nemusí být zrovna znalec golfu, aby ho jednotlivé kapitoly zaujaly. Velice zajímavá je například pasáž o vzniku sokolovského hřiště. To vyrostlo v prostoru rekultivovaného hnědouhelného lomu Sylvestr mezi Sokolovem, Dolním Rychnovem a Březovou. Jeho autorem je renomovaný německý architekt Christoph Städler, a hřiště se řadí k nejkvalitnějším areálům v České republice vůbec.

„Stačí přestěhovat 295 tisíc kubíků hlíny a máte hřiště,“ usmívá se Podracký listující knihou. „Každou kapitolu jsme se snažili napsat jako příběh, aby čtenáře neodradil souhrn dat a čísel. Ty jsou vždy až na konci,“ zdůrazňuje Podracký.
Text doplňují černobílé fotografie, plánky hřišť a scorecardy. Nechybí ani golfový slovníček nebo přehled mistrů z období let 1930 až 2007.

Současnost sokolovského golfu

V Sokolově stále přibývá golfistů. A to jak řádně registrovaných ve zdejším klubu, jejichž číslo se již blíží hranici půl druhé stovky, tak těch, kteří sem přijíždějí hrát. Za rok 2011 totiž sokolovským hřištěm prošlo na 9 500 hráčů. „Hodně tomu pomáhá také zvyšující se nabídka takzvaných open turnajů na sokolovském hřišti určených široké veřejnosti. Těch se zde jen v roce 2012 odehraje 27, a jejich nabídku pak doplní i celá řada privátních turnajů nebo špičkových sportovních podniků,“ uvádí aktuálně sekretář Golf Clubu Sokolov   Josef Sekyra.
Pokračovat by tak měla například tradice městského turnaje Sokolovská osmnáctka, ale také prestižní republikové podniky jako je česká golfová extraliga, Národní mistrovství ČR žáků a juniorů, nebo Czech Amateur Golf Tour. Sokolov i letos bude hostitelem prestižní PGA MASTERS.

Golfový klub se postupně rozrostl na jednu z významných sportovních organizací ve městě. „Značně tomu napomáhá i změna postoje veřejnosti k tomuto sportu, který byl v minulosti vnímán jako nákladný, ačkoliv opak je pravdou. Například kompletní výstroj pro začínajícího hráče lze dnes pořídit již od pěti tisíc korun. Což je výrazně méně, než kolik činí náklady na jiné druhy sportů,“ vysvětluje Sekyra.