Jdi na obsah Jdi na menu
 

junfoto.jpg

 

Jiří Jun se podepisuje do nové knihy Hostem svého bytí.

hostem2.jpgCHODOV – Hostem svého bytí. Takový je název částečné monografie chodovského výtvarníka Jiřího Juna (70 let). Ve své knize představuje svoje kresby, básně a nenápadně nabádá čtenáře, aby se na chvíli zastavil a zklidnil. K tomu slouží i zvolená forma - Junovo černobílé kresby citlivě doplněné o texty přátel, rodiny a odborníků na výtvarné umění. Publikaci neruší barva ani žádná vtíravá grafika.
„Já jsem vždycky hledal určité ztišení a zastavení. Kam se hnát? Na konci života přece nikdy nebudete první, vždycky budete druhý. Je na vás, jestli život proběhnete nebo projdete a budete ho vnímat. Život je zázrak, ve kterém se člověk pohybuje. Proto jsme hosty svého bytí. Jsme tu vlastně půjčeni, jsme tu na chvíli. A jde o to, uvědomit si tu chvíli,“ pověděl klidným hlasem Jun.

Knihu vydalo pražské nakladatelství LIKA KLUB a křest se konal na Malé Straně v Museu Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových. „Jsem rád, jak kniha vypadá a jakým způsobem je zpracovaná. Působí čistě a nijak se nevnucuje. Je o pokoře, zklidnění, tichu a zastavení,“ řekl spokojeně.

Jiří Jun využívá každé volné chvíle ke kreslení. Nedávno například dokončil obraz Tiše po náměstí. Na něm si pozorný divák všimne, jak si autor dokáže pohrát s jemným světlem. Na jiných dílech zase člověka osloví prostupující tvary, kolem kterých jakoby plynul čas. „Kresba dokáže působit prosakováním světla, a to i ve tmavých bodech. Když tomu vtisknete fyzický čas, tak nepodvádíte a působíte zpětně na diváka,“ vysvětlil výtvarník. Jak sám říká, nesnaží se diváka svazovat a omezovat realitou. Naopak nabízí volný prostor pro další tok myšlenek. „Já vás nechávám s tou kresbou spolužít po vašem,“ podotkl.

Jiří Jun se narodil ve Světlé nad Sázavou. Do Chodova se přistěhoval v roce 1969, kde žije dodnes. „Jsem tady spokojený a velice rád. Chodov mi přirostl k srdci a stal se domovem,“ svěřil se Jun.
Během své umělecké činnosti vystavoval v jedenácti zemích. Například v Polsku, Francii, Itálii, Norsku, Německu či USA. Získal také řadu ocenění, zejména z mezinárodních bienále v Plzni.