Jdi na obsah Jdi na menu
 

kazatel-eriksen1m.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan Eriksen si tiskne ruku s ředitelem kynšperské věznice.

kniha_eriksen-s.jpgSOKOLOVSKO - Doslova jedním dechem se dá přečíst působivá kniha od norského kazatele Jana Eriksena - Žil jsem v podsvětí. Jde o autobiografii muže, který se pohyboval mezi zločinci nejhoršího zrna, prodával drogy, prostitutky a k ráně neměl rozhodně daleko. Pak ale prozřel, vydal se na cestu víry a požádal o pomoc Ježíše Krista. Dnes se s jeho jménem setkávají vězni v kriminálech. Eriksen za nimi přichází a vypráví jim o svém životě. Mluví jazykem, kterému odsouzení rozumí. Jeho slova jsou rázná a mnohdy doplněná o hořkou realitu zločineckého světa. Jen tak si může posluchače získat na svoji stranu a strhnout jejich pozornost.

V únoru roku 2011 Eriksen zavítal do České republiky, kde navštívil věznice v Horním Slavkově, Kynšperku nad Ohří, Příbrami a Plzni. „Byl jsem gangster. Pohyboval jsem se ve světě, kde nikdy nevíte, kdy přijde čas zemřít. I já jsem měl častokrát namále. Jednou nás v noci přepadli lidé z konkurenčního gangu. Mířili na nás pistolemi a řekli, že jednoho zabijí. Bylo to kvůli tomu, že chtěli převzít naše prostitutky a obchod s drogami. Pak jeden z nich vytáhl kladivo. To byl signál, že k nám nemají vůbec žádnou úctu. No a pak se to stalo. Tomu, co byl vedle mě, rozbil hlavu,“ prozradil ze svého života Eriksen. „Smrt byla všude kolem. Na divoké kokainové párty si zase jeden z kumpánů ustřelil půl hlavy, když hrál ruskou ruletu. Později jsem se tomu všemu obrátil zády a změnil se. A já se vás ptám, proč se nezměnit už teď, ve vězení. Já to udělal,“ pokračoval ve svém proslovu.

Svá procítěná kázání už absolvoval v mnoha kriminálech v nejrůznějších státech. „V prosinci roku 2010 jsem byl  v anglickém Bristlu, ve vězení s nejvyšším stupněm ostrahy.  Zájem o moji návštěvu tam byl tak velký, že místo jednoho shromáždění jsme museli udělat dvě,“ zavzpomínal.

Eriksen je zakladatelem organizace Street Aid, která se postupně stala nejúspěšnějším sdružením zabývajícím se drogově závislými a prostitutkami ve Skandinávii. Dále založil organizaci s celosvětovou působností Street Ministries International, která spolupracuje s křesťanskými sbory.