Jdi na obsah Jdi na menu
 

 erbenova1.jpg

 Eva Erbenová (na snímku vlevo) při návštěvě Sokolova v roce 2012. 

SOKOLOVSKO – Nejen o hrůzách holocaustu a svém útěku z trýznivého pochodu smrti, ale také o životě v poválečném Československu a později ve státě Izraeli, vypráví prostřednictvím nově vydané knihy 82letá Eva Erbenová. Není to poprvé, co se rozhodla své vzpomínky publikovat. Čtenářům již v minulosti popisovala hrůzy války v knihách Sen a Mámo, povídej, tys tam byla. Nyní společně s Markétou Mališovou, ředitelkou Centra a Nakladatelství Franze Kafky, vydává publikaci s názvem Životy Evy L. V ní přináší svědectví dívky, která byla v roce 1941 deportována se svými rodiči do koncentračního ghetta Terezín a v roce 1944 byla transportována s matkou do Osvětimi a dále do Breslau. Pak následuje pochod smrti. Během vyčerpávající cesty, konkrétně v táboře Svatava na Sokolovsku, její maminka umírá. O několik dní později, v dubnu 1945 se Evě daří z pochodu smrti uniknout. A to v oblasti Slavkovského lesa v obci Čistá. Její kroky dál směřují k vesnici Postřekov, kde ji zachránila rodina Jahnova. Tím ale příběh mladé Evy zdaleka nekončí. Naopak. Sama říká, že se v Postřekově jakoby znovu narodila.

eval.jpgEva Erbenová žije od roku 1951 v Aškelonu v Izraeli. Na svoji rodnou zemi však nezapomněla, a když má příležitost, ráda se do ní vrací. Minulý rok například navštívila Sokolov, kde školákům a veřejnosti vyprávěla o svém životě. Kromě toho se zajela podívat na místo, kde stával svatavský lágr a také k lesnímu hřbitovu u zaniklé obce Čistá. Zde je pochováno dvanáct neznámých obětí pochodu smrti. 

Knihu Život Evy L.* si mohou lidé zakoupit například v pokladně sokolovského muzea. „Vzali jsme si pár výtisků na zkoušku s tím, že jakmile knížky vyprodáme, tak objednáme další. Životní osudy paní Erbenové jsou popsané velice zajímavou formou a navíc se dotýkají našeho regionu. K tomu bych rád poznamenal, že právě záznam jejího rozhovoru prezentujeme školám, aby se děti a studenti dozvěděli co nejvíce o životě Židů za II. světové války,“ uvedl ředitel Muzea Sokolov Michael Rund. 

* zkratka L. značí rodné příjmení Evy Erbenové, což bylo Levitová. Její matka Marta Levitová byla rozená Löwitová.