Jdi na obsah Jdi na menu
 

krudum1.jpg

Vladisla Podracký a Jiří Klsák podepisují zájemcům svoji novou knihu.

knihamikulas-001.jpgSOKOLOVSKO – Velice výstižný je název knihy Vladislava Podrackého a Jiřího Klsáka – Sv. Mikuláš pod Krudumem (tajemství vzniku, zániku a znovuobjevení jedné památky). V podtitulu je přesně shrnuté, vše co se člověk o bájném místě dozví. Ještě předtím by ale čtenář měl podniknout pěší túru do těchto končin, vylézt na vyhlídkovou věž na jednom z vrcholů hory Krudum a rozhlédnout se do krajiny. Nasát sílu majestátních lesů, nechat se ovívat větrem a pohledět ke kostelu Sv. Mikuláše. Pokud není zrovna jasná obloha a údolí pohlcuje mlžný opar, je prožitek ještě silnější. Člověk si připadá, jakoby měl každou chvíli zahlédnout nějaké tajemné zjevení …

Publikace srozumitelnou formou popisuje archeologický výzkum a odhalení pozůstatků středověkého a bájemi opředeného kostela. „Za pěl let výzkumu od roku 2002 do roku 2007 tu pracovala celá řada brigádníkům, kterým patří náš velký díky. Už je to skutečně deset let, když jsme začínali a sháněli první prostředky na výzkum. Obcházeli jsme lokalitu a činili terénní průzkumy, abychom prověřili zprávy, jestli to místo je skutečně kostelem nebo nějakým starším šlechtickým sídlištěm – hrádkem či tvrzí,“ prohlásil na slavnostním křtu nové publikace karlovarský archeolog Jiří Klsák.
„Výsledkem výzkumu není jen publikace, a předtím jakýsi katalog podobného ražení, ale i vlastní stavba zakonzervovaná v terénu, která se stala určitým symbolem této lokality. V minulosti to zde tepalo životem, vedla tudy zemská stezka a stál významný gotický kostel. Ještě v baroku se v okolí těžil kámen. Pak ale pak přišla doba, kdy se toto místo dostalo do zapomnění,“ pověděl Klsák.

Roky snažení nebyly vůbec marné. Důkazem je nejen odhalení samotného kostela, ale i zajímavé kosterní nálezy, objevení mincí, keramiky či zbytků středověkých kachlů. „Podle ohlasu je více než zřejmé, že výsledek akce není zapomenut ani po deseti letech od počátku výzkumu. Já pevně věřím, že i když uplynou další desetiletí, tak alespoň toto místo zůstane v paměti lidí na hodně dlouho,“ konstatoval Klsák.
Barevná publikace vyšla koncem roku 2011 v nákladu 1200 kusů. Doplněná je o četné fotografie, historické mapy a kresebnou dokumentaci.