Jdi na obsah Jdi na menu
 

citanka1.jpg

Václav Kotěšovec se podepisuje do své nové knihy - Kraslické čítanky.

KRASLICE – Vánočním dárkem, který letos nechyběl v mnohých kraslických domácnostech, byla nová kniha od místního učitele a dřívějšího kronikáře Václava Kotěšovce. Svoji třetí knihu nazval Kraslická čítanka, což napovídá, že se do rukou čtenářů dostává vlastivědný sborník přinášející další informace, poznatky a zajímavosti z historie Kraslic. Dotváří tak ucelený obraz dějin města a jeho okolí. Vydání nové publikace je pro autora velkou událostí, už z toho důvodu, že letos oslavil významné životní jubileum – osmdesáté narozeniny. Při slavnostní autogramiádě mu tak lidé gratulovali nejen ke zdařilé knižní novince, ale také popřáli zdraví a tvůrčí odhodlání do dalších let.

citanka3.jpg„Moje velké přání se splnilo. Tři knihy, na kterých mi nejvíce záleží, nakonec skutečně vyšly. Ta první - Kraslická kronika, byla nejnutnější. Zahrnuje totiž dějiny města od počátků až do roku 1990. Druhá publikace byla věnována historii obcím na Kraslicku, včetně těch zaniklých. Třetí kniha v pořadí je vlastivědný sborník plný zajímavostí, které by lidé měli znát. Čítanka je vhodná také pro děti. Naleznou v ní to, co se třeba nemají možnost ve škole dozvědět,“ pověděl Kotěšovec.

Autor v knize připomíná počátky výroby hudebních nástrojů, rozkvět závodů Amati, Krajka, Tiola, Autobrzdy nebo budování a zánik městské nemocnice. Své místo mají v publikaci i staré zvyky a pověry, poutě a procesí, řemesla a cechy, lidové stavby a bydlení či přírodní krásy krušnohorské krajiny. Kapitoly se věnují i historii kraslické pošty, železnice, požárních sborů, myslivosti, turistiky, divadelníků, loutkářů. 

Autogramiádu Václava Kotěšovce si nenechala ujít celá řada lidí. Někteří autora oslovovali, jak byli celá léta zvyklí – pane učiteli. Jiní si ho stále váží, jako zasloužilého kronikáře. „Pane Kotěšovec, jsem nesmírně rád, že se podařilo vaše knížky vydat. Za vaši dosavadní činnost a vydavatelskou aktivitu bych vám chtěl nyní vřele poděkovat. A doufám, že z vašich materiálů, kterých máte hodně, se ještě podaří něco pěkného vydat,“ prohlásil starosta Kraslic Zdeněk Brantl.

 citanka2.jpg

 Starosta Zdeněk Brantl (vlevo) děkuje autorovi za jeho publikační činnost.

Publikační tvorba kraslického kronikáře ještě není zdaleka vyčerpána. V šuplíku má například zkompletované dva rukopisy Staré Kraslice v obrazech a Šlechta starého Loketska a její erby. „Zpracovanou mám také Paměť města. Její první vydání bylo bez obrázků. Nyní mám vše připravené i s obrazovým materiálem a veškerými údaji, co se v kterém roce stalo důležitého. V počítači mám zápis do roku 2012. Letošní roku budu dopisovat po svátcích,“ poodhalil své pracovní plány Kotěšovec.

 

Náhledy fotografií ze složky Autogramiáda Václava Kotěšovce