Jdi na obsah Jdi na menu
 

 bruzenak1.jpg

 Vladimír Bružeňák ukazuje svoji novou knihu. Na její křest si povzal vojenskou posádku v dobových uniformách.

bruzenak4.jpgSOKOLOVSKO - Novou knihou potěšil čtenáře sokolovský historik Vladimír Bružeňák. Tentokrát jim předložil přehled událostí z období konce 2. světové války na Sokolovsku a v jeho nejbližším okolí. Jak napovídá název publikace Květen bez šeříků, kniha se dotýká především dnů, kdy se náš region dočkal osvobození, a německé jednotky skládaly kapitulaci. Zároveň přináší širší kontext událostí. „Snažil jsem se co nejvíce zdokumentovat nejen květnové dny na Sokolovsku, ale i poslední měsíce nacistické nadvlády v této oblasti,“ pověděl Bružeňák. 

Titul knihy ´Květen bez šeříků´ lehce naznačuje, že oslavy míru se v našem regionu nesly trochu v jiném duchu, než tomu bylo například v Plzni. „Šeříky jsou symbolem osvobození, ale u nás v květnu nikdo osvoboditele nevítal. Je to z toho důvodu, že zde žilo německé obyvatelstvo. Proto jsem zvolil tento název,“ vysvětlil svoji myšlenku Bružeňák.

Publikaci autor připravoval zhruba tři roky. Do práce se pustil někdy v polovině roku 2010. Díky jeho značné píli a usilovnému shánění dobových fotografií a historických materiálů se čtenářům dostává do rukou kniha plná unikátních a doposud nezveřejněných faktů. „Jsem pyšný, že se mi například podařilo získat snímek a úřední záznam o smrti seržanta Artura Critchlowa, což byl zřejmě poslední mrtvý americké armády v naší oblasti. Padl 6. května 1945 u Kamenného Dvora,“ upřesnil historik. „Raritní jsou i další fotografie, třeba ta z náletu na Sokolov nebo snímek poničeného Šenvertu,“ zalistoval knihou Bružeňák. 

Soubor unikátních fotografií přibližují dění v Sokolově, Horním Slavkově, Lokti, Kynšperku nad Ohří, Krajkové i Kraslicích. Řadu z nich získal díky spolupráci s muzeem 1. pěší divize v Cantigny, Illinois. Dále čerpal z archivu sokolovského muzea a ze sbírek nadšenců zabývajících se historií regionu. „Nějakou dobu jsem si dopisoval s vojenským veteránem původem z USA, jenž byl v roce 1945 v Kraslicích. A právě od něj jsem dostal zajímavé momentky, které ukazují, co se v našem městě dělo po příchodu americké armády,“ řekl kraslický patriot Roman Kotilínek.

 bruzenak3.jpg

 Součástí křtu knižní novinky byla i slavnostní autogramiáda. 

Kdo se do knihy začte, zjistí, kde padl údajně poslední výstřel z lehké pěchotní zbraně americké armády na našem území. „Bylo to v době, kdy se už dojednával mír. Výstřel padl 8. května 1945 v 9 hodin a 8 minut ráno v dnes již neexitujícím místě zvaném Katzengiebel nedaleko Bukovan. V amerických i českých pramenech bývá uváděno, že poslední výstřel je americkou armádou zaznamenaný 7. května večer u Klenovic na Plzeňsku. Není to však úplně nejpřesnější,“ poznamenal historik. „Je jasné, že výstřely padaly ještě 11. a 12. května, ale za poslední den války na evropském kontinentu je oficiálně braný datum 8. května 1945,“ doplnil Bružeňák.

Knižní novinka vyšla v nákladu 800 kusů a je k dostání v pokladnách sokolovského muzea i běžné distribuční síti.