Jdi na obsah Jdi na menu
 

historie-sokolovska1-m.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Křest knihy pojednávající o historii Sokolovska.

historie-s.jpgSOKOLOVSKO – Slavnostního křtu se koncem února roku 2011 dočkala nová kniha o historii Sokolovska. Zajímavostí je, že podkladem k jejímu zpracování byla Vlastivěda politického okresu Sokolov - Heimatskunde Politischen Bezirkes Falkenau z roku 1898. Tehdy ji švabachem sepsali němečtí učitelé a podrobně se zaměřili na popis, historii vzniku či skladbu obyvatelstva jednotlivých obcí a měst sokolovského okresu. Původní německý originál knihy čítá 18 kapitol na 462 stranách. Do nové publikace se však vešla pouze určitá část. O její překlad do češtiny se postarala Hana Sojková a Jakub Boháč.

„Zápisy z původní vlastivědy jsou spíše statistického rázu, ale o to jsou hodnotnější. Pocházejí totiž z té konkrétní doby – z roku 1898, a tak poskytují dobré informace, jako je počet hostinců, množství obyvatel či národnostní složení. Já bych k tomu řekl, že jde o hezký náhled do starých časů a duší tehdejších učitelů, spisovatelů,“ pověděl jeden z autorů nové knihy Vladimír Bružeňák. Ten se ujal doplnění publikace o historii Sokolovska od přelomu 19. a 20. století do roku 1989. Třetí kapitolu pak zpracoval Jaroslav Jiskra. „Mně napadlo, že by nebylo špatné do knihy vložit hornictví, které je v kraji dominantní. Zdokumentoval jsem tedy jeho vývoj a chronologicky seřadil všechny důležité momenty. A to od roku 967 až po současnost,“ upřesnil Jiskra.   

A jak se vůbec nápad na vydání Historie Sokolovska zrodil? „Ke staré vlastivědě psané švabachem jsem se dostal přes pana Maxu, který ji přivezl z Německa. První co bylo, tak jsem si knihu překotil a začal přemýšlet, že by bylo dobré, aby nějakým způsobem také vyšla. Je na ní totiž sympatické, že pojednává o všech obcích, bývalého sokolovského okresu. Navíc se tu dočteme o místech, která již dávno zanikla,“ prozradil starosta Jenišova Ivan Truksa. Podle něj je původní kniha hodně obsáhlá a do nové verze se promítla přibližně třetina podkladů. „Stálo by jistě za to, se ke zbytku postupně vrátit. Je tam totiž spousta zajímavých věcí o přírodě a informací, kdy a kde vznikly různé spolky - hasičské, střelecké, pěvecké. Navíc je pěkné, že publikace nebyla nijak zatížena politicky,“ konstatoval Truksa.

Novou publikaci vydal v nákladu pěti set kusů mikroregion Sokolov – východ. „Já si myslím, že je potřeba, abychom se podívali do minulosti očima těch, kteří zde žili před námi. V tomto případě, před více než sto lety,“ pronesl předseda zmíněného svazku obcí Ivan Stefan. „Kniha měla už dopředu velmi dobrý zvuk. Já věřím, že na našich školách bude dobře sloužit pro seznámení žáků s historií, která je spojená s těžbou uhlí v okrese,“ poznamenal chodovský starosta Josef Hora.