Jdi na obsah Jdi na menu
 

publ-dotz1.jpgKRASLICE - U příležitosti 200. výročí od narození rytíře Richarda Jakoba von Dotzauera vyšla v minulém roce publikace o tomto jednom z největších kraslických rodáků. Autorem je Stanislav Meinl, který se historií významných osobností z regionu dlouhodobě zabývá.

Publikaci s názvem Otec Krušnohoří Richard Dotzauer aneb Jedna velká kariéra vydalo v rámci edice Ozvěny historie Vlastivědné nakladatelství Jos. R. Vilímka & R. Kotilínka v Kraslicích. Většina výtisků je již vyprodána, avšak několik kusů je stále k dostání v kraslickém informačním centru.

A kdo byl vlastně ten Otec Krušnohoří? Rytíř Richard von Dotzauer pocházel z rodiny, která se usadila v Kraslicích již na konci 16. století. Po studiu se vyučil v obchodě smíšeným zbožím ve Vídni, pak pracoval jako obchodní zástupce firmy Schüller. V roce 1844 se v Praze oženil Eleonorou z rodu Dotzauerů a později převzal obchod svého tchána. Aktivně se účastnil veřejného a politického života, patřil k nejvýznamnějším obchodníkům své doby. Významně podporoval dění v Kraslicích a  jeho zásluhou byla založena hudebně nástrojařská škola (1865),  Spořitelní spolek (1866), městské muzeum, starobinec či první kraslická měšťanská škola (1875) a také státní krajkářská škola. Zasadil se o stavbu železnice ze Sokolova do Kraslic. Ve městě mu byla postavena socha a jedna z ulic nesla jeho jméno. Císař mu propůjčil dva Řády (Železné koruny a Františka Josefa) a  zároveň byl povýšen do rytířského stavu.