Jdi na obsah Jdi na menu
 

publikace1.jpg

Autoři Vladimír Prokop a Lukáš Smola (zleva) při slavnostní autogramiádě v aule sokolovského gymnázia.

SOKOLOVSKO – Za významnou knižní událost lze bezpochyby označit vydání publikace Sokolovsko - Umění, památky a umělci do roku 1945. Jedná se totiž o vůbec první knihu, jež mapuje umění našeho regionu a detailně se věnuje jednotlivým památkám a uměleckým dílům. Celobarevná dvousvazková publikace má 880 stran a obsahuje přes 4580 obrazových příloh. Mnohé z uvedených artefaktů a unikátních děl nebyly doposud reprodukovány. Autoři Vladimír Prokop a Lukáš Smola tak dokázali s pečlivostí sobě vlastní zaplnit bílá místa historie Sokolovska.

Práce na knize trvaly tři roky a oba badatelé najezdili tisíce kilometrů, aby v archivech a depozitářích pátrali po uměleckých dílech, které se vztahují k našemu okresu. Osobně navštívili všechny zdejší dochované památky, vstoupili do každého kostela, zámku, kaple, prošli hřbitovy a zmapovali místa, kde se v minulosti nacházely významné stavby i zcela drobné památky.

„Během naší práce jsme nashromáždili přes 23 tisíc fotografií. Umíte si tedy jistě představit, jak náročná byla selekce informací a obrazových příloh. I tak jsme se vzdálili původní zamýšlené verzi, kdy jsme počítali s rozsahem knihy do 600 stran. Nakonec se z toho stala opravdu těžká literatura,“ zažertoval Vladimír Prokop a za pravdu mu dal každý, kdo si žhavou knižní novinku potěžkal. Váží přes 5 kilogramů a formátově dosahuje velikosti větší A4.   

publikace3.jpg

Křestu nové publikace se ujal starosta Sokolova Jan Picka (vpravo).

V publikaci se představují téměř všechny sakrální památky Sokolovska, interiéry všech kostelů, oltáře, oltářní obrazy, vzácná díla z církevních depozitářů, významné interiérové i exteriérové sochy, mariánské a trojiční sloupy, smírčí kříže, kašny a množství lidové architektury již neexistující i stávající. Dále pak židovské památky, tvrze, hrady, zámky a jiná panská sídla. Pozornost si zaslouží také přehled významných výtvarných umělců Sokolovska s bohatou obrazovou dokumentací jejich díla. Knihu navíc doplňuje přes 50 profesionálních rekonstrukčních kreseb památek, které dnes již nestojí.

Publikace vznikala ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a na základě smluv s Národní galerií v Praze, Ústavem dějin umění AV ČR, Biskupstvím plzeňským, Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze, Etnologickým ústavem AV ČR, Západočeským muzeem v Plzni, církevními řády a celou řadou muzeí a galerií v SRN, Rakousku a regionu.

publikace5.jpg

Dvousvazkovou publikaci vydalo nakladatelství AZUS Březová.