Jdi na obsah Jdi na menu
 

modlitebna1.jpg

Starosta Kraslic Roman Kotilínek u odhalené pamětní desky.

KRASLICE - Pamětní desku připomínající židovskou modlitebnu slavnostně odhalili členové Spolku přátel města Kraslice. Modlitebna židovského spolku Adass Israell se v letech 1913 až 1938 nacházela v Nerudově ulici (Keilgasse), v místech, kde dnes stojí řadové garáže. A právě do blízkého parčíku ve svahu pod ulicí nechali místní nadšenci umístit do prázdné niky pamětní desku s popisem, který přibližuje osud židovské modlitebny. Ta byla dne 10. listopadu 1938 během takzvané Křišťálové noci vypleněna a její zařízení spáleno. Dům byl později v roce 1950 zcela zbourán.

„Krasličtí občané mají velké odhodlání poučit se z historie, abychom nemuseli některé strašlivé události z minulého století prožívat znovu. K tomu vám gratuluji. Dnes je již málo těch, kteří si na zničení modlitebny mohou vzpomenout jako očití svědkové. O to je důležitější, aby na to další generace nezapomněla,“ řekl po odhalení pamětní desky RNDr. Mojmír Kallus, předseda české pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém.

Slavnostního aktu se ujali a desku slavnostně odkryli starosta Kraslic Roman Kotilínek a předseda Spolku přátel města Kraslice Josef Konrád. „Náš spolek se snaží připomínat bílá místa v historii Kraslic a okolí. Před několika lety jsme například na území Kraslicka rozmístili patnáct pomníků zaniklých obcí. V minulém roce jsme pamětní deskou vyzdvihli význam kraslického malíře Franze Grusse a letos v říjnu jsme vzdali hold Arnoštu Lustigovi,“ zmínil Konrád.

modlitebna3.jpg

Instalace pamětní desky do opravené niky v parku.